O przyszłości ubezpieczeń wobec wyzwań makroekonomicznych na konferencji Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje, Ryzyko

0
577

Już 28 września 2023 r. w Warszawie odbędzie się konferencja Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje, Ryzyko. To nowa inicjatywa podjęta w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego. Podczas konferencji jej uczestnicy zidentyfikują obecne zagrożenia i wyzwania dla sektora oraz postarają się wskazać przyszłe drogi jego rozwoju. Patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Cześć plenarną konferencji rozpocznie wykład gościa specjalnego, Karela van Hulle, emerytowanego profesora KU Leuven i Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, współautora Solvency II, zatytułowany „Przyszłość sektora ubezpieczeń w Europie”. Następnie prelegent porozmawia na scenie z Maciejem Rapkiewiczem, członkiem zarządu PZU SA, na temat perspektyw sektora ubezpieczeń w Polsce na tle perspektywy europejskiej.

Wpływ otoczenia gospodarczego w bliższej i dalszej perspektywie

Kolejnym punktem części plenarnej będzie sesja zatytułowana „Wpływ sytuacji makroekonomicznej i główne wyzwania dla sektora ubezpieczeń”. Złożą się na nią dwa wystąpienia otwierające. Jako pierwszy głos zabierze Petros Papanikolaou, CEO Central Eastern Europe at Allianz Group, którego prelekcja nosi tytuł „Ubezpieczenia w Europie Środkowej: od niewykorzystanego rynku do motoru wzrostu”. Po nim wystąpi Eliza Przeździecka, prof. SGH, senior economist Deloitte, z wykładem zatytułowanym „Dziś i jutro w gospodarce – perspektywa dla rynku ubezpieczeniowego”.

Następnie odbędzie się debata o najważniejszych czynnikach makroekonomicznych, które będą oddziaływać na ubezpieczenia w perspektywie najbliższych 2–3 lat oraz o wpływie kondycji sektora na rozwój gospodarczy. Na zakończenie tej sesji wystąpi Tobias Sonndorfer, członek rady dyrektorów VIG Re, który wskaże, jak zagadnienia poruszone podczas sesji są postrzegane z perspektywy reasekuratora.

E-przyszłość ubezpieczeń

Ostatnia sesja plenarna podczas otwarcia poświęcona będzie cyfryzacji ubezpieczeń. Otworzy ją dyskusja Marcina Warszewskiego, przewodniczącego rady programowej konferencji, z Łukaszem Buczko, Consulting Lead Google Cloud. Obaj dyskutanci postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy generatywna AI oraz analityka kliencka mają potencjał zdefiniować na nowo rynek ubezpieczeń. Po tym wprowadzeniu odbędzie się debata pt. „Cyfrowa przyszłość ubezpieczeń”. Jej uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, czy ubezpieczeniowa oferta produktowa nadąża za nowymi trendami i oczekiwaniami rynkowymi, jak cyfryzacja wpływa na model doradczy i budowanie relacji z klientem oraz jakie są oczekiwania dystrybutorów wobec cyfrowych innowacji.

Resolution zabezpieczy rynek

W kolejnej części konferencji głos zabierze Dagmara Wieczorek-Bartczak. W swoim wystąpieniu członkini zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wskaże, dlaczego resolution jest niezbędnym mechanizmem ochrony rynku ubezpieczeń.

Równolegle odbywać się będą debaty, poświęcone takim zagadnieniom, jak:

  • transformacja Polski w kierunku zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju – wyzwania dla sektora ubezpieczeń,
  • zmiany demograficzne – wyzwania i szanse dla ubezpieczeń prywatnych,
  • technologia i outsourcing w sektorze ubezpieczeń,
  • zaufanie klienta do rynku – czyli co sprawia, że klient czuje się bezpieczny?

Konferencję zakończy plenarna gala Gwiazdy Ubezpieczeń „Dziennika Gazety Prawnej”, na którą złożą się debata laureatów oraz ogłoszenie zwycięzców i wręczenie wyróżnień.

Konferencja odbędzie się 28 września 2023 r. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Szczegóły programu na stronie EKF.

Koszt uczestnictwa wynosi 500 zł + 23% VAT, przy czym przedstawiciele sektora ubezpieczeniowego mogą liczyć na obniżoną opłatę wynoszącą 300 zł + 23% VAT.

Rejestracja możliwa jest na stronie EKF do dnia 18 września 2023 r., do godz. 15:00.

(AM, KS, źródło: EKF)