Od chaosu do sukcesu

0
1040

W branży ubezpieczeniowej, gdzie tempo pracy jest często bardzo szybkie, a lista zadań wydaje się nieskończona, kluczowe staje się efektywne zarządzanie działaniami i właściwe ustalanie priorytetów. W związku z tym powstaje pytanie: czy branżę ubezpieczeniową stać na bagatelizowanie treningu mentalnego w pracy agenta?

W ciągu ostatnich dwóch lat miałem kumulację projektów dla branży finansowo-ubezpieczeniowej i przeszkoliłem ponad kilkuset agentów i menedżerów sprzedaży. W tym czasie zauważyłem, jak wielu agentów boryka się z nieefektywnym zarządzaniem aktywnościami. Żyją w poczuciu chaosu, braku indywidualnej strategii sprzedażowej, są w ciągłej pogoni i frustracji. Dodatkowo często nie identyfikują się z celami stawianymi przez firmę oraz sami nie mają wewnętrznego, jasno określonego kierunku, a co za tym idzie, pomysłu, jak tam dojść.

Menedżerowie zazwyczaj żyją w przekonaniu, że jeśli określili cele, precyzyjnie przedstawili KPI, to wszyscy wiedzą, gdzie i po co „idziemy”. Nic bardziej mylnego! Skąd to wiem? Od agentów, którzy często mają długi staż i całkiem niezłe wyniki. Jestem przekonany, że ponad połowa menedżerów nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda mental agenta. Dla doradców, którzy codziennie muszą balansować między obsługą klientów, pozyskiwaniem nowych a także ciągłym dokształcaniem się, umiejętność koncentracji na zadaniach priorytetowych może decydować o sukcesie.

Małe kroki i uważność

Pierwszym krokiem w kierunku lepszego zarządzania aktywnościami jest rozwój samodyscypliny. Trening mentalny udostępnia techniki, które pomagają w budowaniu tej cennej umiejętności. Jedną z nich jest metoda małych kroków. Pozwala nie tylko lepiej zaplanować pracę, ale również osiągać małe sukcesy, motywujące do dalszego działania. Każdego mobilizuje co innego i ważne jest, aby określić listę indywidualnych motywatorów/nagród i nagradzać się nimi po wykonaniu drobnych aktywności.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest wykorzystanie technik do utrzymania skupienia na zadaniach. Żyjemy w świecie, gdzie wielozadaniowość wydaje się cenioną umiejętnością, jednak badania pokazują, że może to prowadzić do obniżenia efektywności.

Praktykowanie uważności pomaga w koncentracji na jednym zadaniu, co z kolei przekłada się na jego szybsze i lepsze wykonanie. Proste techniki relaksacyjne i na koncentrację to przykłady działań, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszego skupienia.

Wytrzymaj 5 minut

Prokrastynacja, czyli odkładanie zadań na później, jest jednym z głównych wrogów efektywnego zarządzania czasem. Trening mentalny oferuje wiele strategii, które mogą pomóc w jej minimalizowaniu. Jedną z nich jest metoda 5 minut – zakłada, że nawet najmniej motywujące zadanie można wykonywać przez tak krótki czas. Często po przekroczeniu tej bariery zadanie wydaje się mniej przytłaczające, a my jesteśmy bardziej skłonni do jego kontynuowania.

Efektywne zarządzanie zadaniami i ustalanie priorytetów to kluczowe umiejętności w pracy każdego agenta ubezpieczeniowego. Wsparcie treningu mentalnego w tym obszarze przynosi znaczące korzyści, pomaga nie tylko w lepszym planowaniu i organizacji pracy, ale także w osiągnięciu większej satysfakcji z wykonywanych zadań.

Jan Grzesikiewicz