Od czego trzeba zacząć drogę do sukcesu

0
534

Idea rozwoju osobistego i zawodowego odpowiada właściwie na jedno pytanie: Jak stąd, gdzie jesteś obecnie, dostać się tam, gdzie chciałbyś się znaleźć? By ten cel osiągnąć, musisz wiedzieć dwie rzeczy: gdzie jesteś i gdzie chcesz trafić.

By stworzyć zrównoważone i udane życie, twoja wizja przyszłości powinna obejmować pięć następujących obszarów: praca i kariera zawodowa, finanse, rekreacja i czas wolny, zdrowie i kondycja oraz relacje. Na obecnym etapie naszej podróży konieczne jest, byś dokładne określił, jak się tam dostaniesz. Przede wszystkim musisz jednak wiedzieć, gdzie to miejsce się znajduje lub czym ono jest. Bo gdy już dowiesz się „co”, odpowiedź na pytanie „jak” nie powinna sprawić ci trudności.

Największym zagrożeniem dla wielu z nas nie jest to, że nasz cel jest zbyt ambitny i nie zdołamy go dosięgnąć, ale że jest on poniżej naszych możliwości i nam się to uda. Chcę cię zachęcić, byś w żaden sposób nie ograniczał swojej wizji. Niech będzie tak duża, jak chcesz. Przekonałem się, że jedną z niewielu różnic, jakie oddzielają prawdziwych ludzi sukcesu od reszty świata, jest to, że prawdziwi ludzie sukcesu mają większe marzenia.

Jeśli ograniczysz swoje wybory tylko do tego, co wydaje się możliwe lub rozsądne, stracisz kontakt z tym, czego naprawdę chcesz, a wszystko, co ci zostanie, to kompromis.

Przedstawię ci pomysł na ćwiczenie, które pomaga określić wizję swojej przyszłości. Siedząc w spokojnym miejscu i mając kartkę papieru przed sobą (wnioski z tego ćwiczenia powinny być zapisane), zapytaj siebie, jak wyglądałoby twoje idealne życie, gdybyś mógł zrealizować wszystko, o czym marzysz, w każdej z poniższych kategorii:

1. Po pierwsze, skup się na finansowym aspekcie twojego życia. Ile wynoszą twoje roczne dochody? Jak wygląda twoja płynność finansowa? Ile pieniędzy trzymasz w oszczędnościach i inwestycjach? Ile wynosi całkowita wartość twojego majątku netto? Następnie, jak wygląda twoja docelowa sytuacja finansowa.

2. Wyobraź sobie idealną pracę lub karierę zawodową. Gdzie pracujesz? Co robisz? Z kim pracujesz? Kim są twoi klienci lub odbiorcy? Ile wynosi twoje wynagrodzenie? Czy jest to twoja własna firma?

3. Teraz skup się na swoim czasie wolnym, odpoczynku i rekreacji. Co robisz ze swoją rodziną i przyjaciółmi w wolnym czasie, który sobie wymarzyłeś? Jakie masz hobby? Jak spędzasz urlop? Co robisz dla zabawy i rozrywki?

4. Kolejna rzecz: jaka jest idealna wizja twojego ciała i zdrowia fizycznego? Czy jesteś wolny od wszelkich chorób? Jak długo żyjesz? Czy jesteś otwarty, zrelaksowany i od rana do wieczora zanurzony w stanie błogiej szczęśliwości? Czy przepełnia cię witalność? Czy twoje ciało jest giętkie i silne? Czy ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz i pijesz dużo wody?

5. Następnie przejdź do swojego doskonałego wyobrażenia na temat relacji z rodziną i przyjaciółmi. Jak one wyglądają? Kim są twoi przyjaciele? Jaka jest jakość twoich relacji z każdym z nich? Jakie uczucia wywołują w tobie te przyjaźnie? Czy są to relacje pełne miłości, wsparcia i inspiracji? Co razem robicie? Możesz dodać do tego osobiste potrzeby.

Możesz zapisywać swoje odpowiedzi stopniowo, po przeczytaniu każdego pytania albo przeczytać całość, zamknąć oczy, wyobrazić sobie swoją wizję, po czym przystąpić do jej opisywania.

Tak czy inaczej, po skończeniu ćwiczenia upewnij się, że zapisałeś każdy szczegół. To być może najważniejsze notatki w twoim życiu.

Adam Kubicki

adam.kubicki@indus.com.pl