Pandemiczne roszczenia wobec Avivy

0
414

Brytyjski ubezpieczyciel Aviva spodziewa się 160 mln funtów roszczeń związanych z pandemią i słabszej sprzedaży w II kwartale, jako że ograniczenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa uderzyły w światową gospodarkę.

Ubezpieczyciele ogółem mogą się spodziewać 107 mld dol. strat ubezpieczeniowych wskutek pandemii. Lloyd’s wskazuje na podobieństwo skali do strat w latach wielkich huraganów.

– Mieliśmy całkiem dobry I kwartał – powiedział w rozmowie z agencją Reuters dyrektor finansowy Avivy Jason Windsor. – II kwartał wygląda zupełnie inaczej, wiemy, że aktywność będzie zdecydowanie niższa.

Aviva działająca w Azji, Europie i Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie odnotowała w I kw. 2020 r. wzrost sprzedaży nowych polis na życie o 28%, do 12,3 mld funtów, oraz dobry wynik hurtowej sprzedaży rent kapitałowych (bulk annuity), przejmującej ryzyko, jakim są obciążone plany emerytalne ze zdefiniowanym świadczeniem.

Składka przypisana z ubezpieczeń ogólnych wzrosła o 3%, do 2,4 mld funtów. Po uznaniu wyników za solidne przez analityków Shore Capital, akcje Avivy zyskały 2% i był to jeden z największych wzrostów w FTSE 100.

Większość roszczeń związanych z pandemią dotyczy ubezpieczeń przerw w działalności i podróżnych. Liczni najwięksi ubezpieczyciele w Wielkiej Brytanii mogą się spodziewać pozwów wnoszonych przez małe firmy brytyjskie, które nie otrzymały wypłat z polis BI za straty poniesione wskutek przerwy w działalności spowodowanej pandemią.

Aviva podała do wiadomości, że „ogromna większość” jej polis dla przedsiębiorstw nie chroni przerw w działalności wynikających z Covid-19. W nielicznych przypadkach, gdy pandemia nie była wyłączona z zakresu polisy, odszkodowania zostały wypłacone.

AC