Pandemia nie zahamowała rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Wraz z panelami można w pakiecie kupić też ubezpieczenie instalacji PV, które chroni od skutków awarii instalacji w trakcie codziennej działalności i od szkód spowodowanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.
– To korzystne dla konsumentów, którzy i tak powinni kupić dodatkową polisę chroniącą panele, ponieważ posiadane wcześniej ubezpieczenie nieruchomości nie jest automatycznie rozszerzane na tego typu nowe elementy domu. Polisa w pakiecie od sprzedawcy czy wykonawcy instalacji PV będzie poza tym na pewno tańsza niż kupowana samodzielnie, ponieważ jest to ubezpieczenie grupowe, a te są zawsze atrakcyjniejsze cenowo od pojedynczych umów. Czasem dzięki efektowi skali ich zakres może być też korzystniejszy dla ubezpieczonych – mówi Patryk Wełnicki, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Klientów Strategicznych EIB.
Choć awarii i uszkodzeń paneli PV nie było do tej pory dużo, to wraz z ich rosnącą popularnością mogą pojawić się kolejne – przez zwykły efekt skali. Zagrożeniem dla instalacji są choćby gwałtowne zjawiska pogodowe: grad, wiatr, pioruny. Panele same w sobie są trwałe i „bezwypadkowe”, ale potrzebują dodatkowych przyrządów elektrycznych, żeby działać. To te urządzenia i okablowanie mogą być przyczyną problemów.
– Takie sytuacje to jednostkowe przypadki, ale pokazują, że przysłowiowe „licho” nie śpi i trzeba o tym pamiętać. Dlatego uważam, że kupowanie ubezpieczenia w pakiecie z panelami to rozsądne posunięcie, ponieważ dobrze dobrana polisa może chronić przed wszystkimi wymienionymi zdarzeniami. Wydaje mi się, że ten pakietowy model ubezpieczania instalacji PV z roku na roku będzie zyskiwał na popularności, ponieważ jest po prostu korzystny dla każdej ze stron – prosumenta oraz sprzedawcy paneli. Pierwszy korzysta z dodatkowej ochrony, a drugi może niedużym kosztem istotnie uatrakcyjnić swoją ofertę – dodaje Patryk Wełnicki.
Zarówno standardowe ubezpieczenie nieruchomości od nieprzewidzianych zdarzeń i działania żywiołów, jak i oferowane w pakiecie ubezpieczenie instalacji PV nie chronią jednak samego montażu paneli. Ryzyka związane z tym obszarem powinien właściwie zabezpieczyć wykonawca. Prace budowlano-montażowe są przedmiotem osobnego ubezpieczenia, przeznaczonego tylko dla tych czynności. A pożar w trakcie montowania paneli nie jest wykluczony.
(AM, źródło: Brandscope)