PIU chce wspomóc system zdrowotny oraz emerytalny

0
525

Polska Izba Ubezpieczeń tworzy grupę roboczą ds. regulacji. Jej zadaniem będzie opracowanie propozycji rozwiązań dotyczących ubezpieczeń zdrowotnych, na życie oraz inwestycyjnych, które z jednej strony odciążą publiczny system ochrony zdrowia i emerytalny, a z drugiej zwiększą sprzedaż – dowiedział się money.pl.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, przekazał serwisowi, że w pierwszym rzędzie powstanie grupa ds. zdrowia oraz harmonogram jej działania. Kolejnym krokiem będą rozmowy z resortem zdrowia, natomiast pierwszą inicjatywą legislacyjną będzie ustawowe zdefiniowanie pojęcia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W ocenie Izby rozwiązaniem bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia, jakim jest konieczność czekania w długich kolejkach do lekarzy, byłoby wprowadzenie systemu komplementarnego. W jego ramach część usług gwarantuje system publiczny, a część prywatny. Money.pl zauważa, że w tym pierwszym współpłatności funkcjonują już od dawna – np. w zakresie leków.

Z kolei rozwiązania dotyczące ubezpieczeń na życie, którymi grupa robocza zajmie się w drugiej kolejności, mają bazować na systemie zachęt podatkowych. Prezes PIU wskazuje, że np. w ubezpieczeniach grupowych pracodawca mógłby zaliczać składkę płaconą za pracownika do kosztów uzyskania przychodu, natomiast pracownik byłby zwolniony z podatku od korzyści majątkowej zapewnianej mu dzięki ubezpieczeniu grupowemu. Ulgi podatkowe byłyby też zachętą do korzystania z polis inwestycyjnych. W tej kwestii wiele zależy jednak od podejścia ministra finansów.

Więcej:

money.pl z 2 czerwca, Karolina Wysota „Ubezpieczyciele chcą dużych zmian. Przygotowują się do rozmów z rządem”

(AM, źródło: money.pl)