PIU: Co zrobić w przypadku zniszczenia mienia wskutek gwałtownych zjawisk pogodowych?

0
706

Czerwiec w Polsce upływa pod znakiem gwałtownych burz i ulew. Ich skutki dotkliwie odczuli mieszkańcy terenów południowej Polski. Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada, jak postępować w razie wystąpienia szkody, i przypomina, że ubezpieczenia mogą zrekompensować straty spowodowane przez zjawiska pogodowe.

Ubezpieczyciele w sytuacjach masowych szkód uruchamiają szybkie ścieżki likwidacji szkód. Kontaktują się z klientami na danym terenie i wysyłają mobilnych likwidatorów, by jak najszybciej zebrali informacje potrzebne do wypłaty odszkodowania. Często też wypłacają zaliczki, by pomóc poszkodowanym w najpilniejszych wydatkach.

PIU przypomina, że w razie wystąpienia szkody należy zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem i wykonać dokumentację fotograficzną. Izba przestrzega, aby nie robić remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem. Samą szkodę należy niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi – przez jego stronę internetową albo telefonicznie. Przed rozmową należy przygotować numer polisy i konta bankowego. Trzeba też poinformować zakład o tym, co się dokładnie stało, i o tym, czy została zrobiona dokumentacja fotograficzna. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przekaże dokładne informacje o dalszym postępowaniu.

Częstotliwość groźnych zjawisk atmosferycznych będzie rosnąć

PIU podkreśla, że jednym ze skutków zmian klimatu są coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe – najczęściej krótkotrwałe, ale niosące wiele zniszczeń.

– Wobec zmian pogodowych nie możemy być obojętni. Jedno spokojniejsze lato nie oznacza, że można o tym zapomnieć. A tu niestety nie ma reguł. W tym roku najpierw mieliśmy falę przymrozków, z których rolnicy i sadownicy jeszcze w maju zgłosili ponad 20 tys. szkód, potem powodzie i podtopienia na południu Polski. Teraz burze i gradobicia na Śląsku i Mazowszu. W takiej sytuacji ubezpieczenie to skuteczny mechanizm rekompensowania strat. Konieczne są też działania prewencyjne, by zminimalizować ryzyko dużych zniszczeń. Te działania podejmują państwo, samorządy, ale też sami powinniśmy przystosować się do gwałtownej pogody. Przykładowo – reagujmy na alerty, zabezpieczajmy przedmioty, które może porwać wiatr, regularnie dbajmy o stan techniczny naszych budynków – mówi Agnieszka Durska, rzeczniczka Izby.

Wciąż za mało się ubezpieczamy

PIU przekonuje, że każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o ochronę ubezpieczeniową swojego mienia. Zakup polisy wiąże się z relatywnie niewielkim kosztem w stosunku do możliwych strat. Jednak nawet ubezpieczone nieruchomości mogą mieć zbyt niską sumę ubezpieczenia. W efekcie w razie wystąpienia strat wypłacone odszkodowanie może nie pokryć wszystkich powstałych kosztów. Jak podaje PIU w raporcie „Polacy i ryzyko – jak się ubezpieczamy?”, luka ubezpieczeniowa dla Polski w zabezpieczeniu katastrof naturalnych w 2022 r. wyniosła 1,3 mld zł.

(AM, źródło: PIU)