PIU: „Mapa ryzyka Polaków” wskazuje, że kobiety mają więcej obaw

0
749

Według raportu „Mapa ryzyka Polaków” trzy główne obawy to śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężka choroba najbliższej osoby. Obawiają się tego wszyscy badani, niezależnie od płci. Za to jeśli chodzi o podejście do ryzyka, między kobietami i mężczyznami widać różnice – pisze na blogu PIU Marcin Tarczyński.

„Mapa ryzyka Polaków” pokazuje, że główne obawy Polaków nie są zależne od płci. Mimo to postrzeganie ryzyka przez kobiety i mężczyzn zauważalnie się różni i może być dla ubezpieczycieli być cenną wskazówką, jak mówić o obawach i ryzykach kobietom i mężczyznom.

Z raportu wynika, że kobiety bardziej obawiają się wystąpienia ryzyk niż mężczyźni. Na przykład pożaru w domu lub mieszkaniu boi się 74 proc. kobiet i 56 proc. mężczyzn. Ogromna różnica występuje również przy wypadkach samochodowych. O ile dla obu płci jest to istotne zagrożenie, o tyle odsetek kobiet obawiających się wypadku drogowego wynosi 77 proc., a odsetek mężczyzn – 62 proc. Ataku terrorystycznego boi się natomiast 54 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn.

PIU tworząc „Mapę ryzyka Polaków” pytała nie tylko o to, jak bardzo respondenci boją się poszczególnych zdarzeń, ale też jak oceniają ich prawdopodobieństwo. Tutaj różnice między płciami są znacznie mniejsze niż przy obawach. Jedyny przypadek, w którym różnica w ocenie prawdopodobieństwa między płciami jest dwucyfrowa, to „brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby”. To zdarzenie uznaje za prawdopodobne 60 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn.

W raporcie spytano też respondentów o ocenę stwierdzeń związanych z pracą, zdrowiem, trybem życia i ubezpieczeniem. W tym przypadku również odpowiedzi kobiet wyraźnie różnią się od przekonań mężczyzn. Na przykład 88 proc. kobiet i 78 proc. mężczyzn uważa, że ubezpieczenie jest przydatne, gdy w życiu dzieją się złe rzeczy. Natomiast tylko 11 proc. kobiet stwierdza, że globalne ocieplenie to mit – wśród mężczyzn zgadza się z tym natomiast 17 proc. mężczyzn.

Cały wpis: https://piu.org.pl/blogpiu/kobiety-obawiaja…

(KS, źródło: PIU)