PIU: Prywatne ubezpieczenia mogą odciążyć system opieki zdrowotnej

0
502

System opieki zdrowotnej doszedł do ściany. Brakuje pieniędzy i personelu. Zwłaszcza że pandemia to znacznie większe wydatki, nie tylko na pacjentów chorych na Covid-19, ale też tych, którzy przez pandemię zrezygnowali z profilaktyki albo leczenia i zlekceważyli objawy poważnej choroby. Społeczeństwo zaciągnęło tzw. dług zdrowotny. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą skutecznie odciążyć publiczną opiekę zdrowotną. Trzeba im na to wreszcie pozwolić – pisze na blogu Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Pandemia pokazała, że w obecnym systemie nie mamy już rezerw. Jesteśmy o włos od całkowitej zapaści systemu. Poszukiwanie rozwiązań, które szybko przyniosą efekty, jest kluczowe. Jednak ich założeniem powinna być zgoda co do tego, że w Polsce jest jeden system zdrowotny, który trzeba oprzeć zarówno o publiczne, jak i prywatne finansowanie. Państwo powinno być organizatorem tego systemu. Takie założenie pozwoli na udział w debacie o kształcie systemu opieki zdrowotnej w Polsce wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym ubezpieczycieli. Ich rola w finansowaniu opieki może być duża, ponieważ każdy sprawnie zorganizowany system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych odciąży wydatki państwa.

Czy upowszechnienie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest możliwe?

Istnieje kilka metod upowszechnienia prywatnych ubezpieczeń. Jeśli ubezpieczenia będą oferowały produkty objęte koszykiem publicznym, zapewniając lepszy standard lub szybszy dostęp, to jest to tzw. system suplementarny. Najprostsze wydaje się stworzenie odpowiednich zachęt, np. podatkowych dla osób indywidualnych lub pracodawców.

Zachęty są korzystne dla państwa, również finansowo. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego oznacza  więcej profilaktyki, wcześniejsze diagnozy i mniej osób wymagających opieki w tym szpitalnej, która jest wielokrotnie droższa. To korzyść zarówno w dłuższym, jak i krótkim horyzoncie czasowym. Ubezpieczenia odciążają opiekę specjalistyczną, szpitalną  i zmniejszają dług zdrowotny społeczeństwa.

Ubezpieczenia grupowe – dobre rozwiązanie dla Polaków

W Polsce, przy naszym poziomie zdrowia i  zamożności, sprawdzą się prywatne ubezpieczenia grupowe. Ubezpieczenia współpłacone przez pracodawców to już obecnie jeden z istotniejszych benefitów dla pracowników. W ten sposób ubezpieczenia zdrowotne mają szansę stać się produktem masowym, a więc efektywniejszym odciążeniem dla systemu. Będą też służył grupie, która w tej chwili ponosi największe koszty związane z prywatną opieką zdrowotną, bo nie może z oferty publicznej w pełni skorzystać choćby ze względu na ograniczenia czasowe.

Warto zwrócić uwagę na kraje, w których zachęty podatkowe przyniosły doskonałe efekty i pozwoliły na rozwinięcie prywatnych ubezpieczeń. Są to między innymi Irlandia, Słowenia czy Hiszpania. W tej ostatniej odliczenia podatkowe dla pracodawców wpłynęły na to, że bardzo szybko stworzony został system prywatnych ubezpieczeń szpitalnych.

Cały wpis:
https://piu.org.pl/blogpiu/ubezpieczenia-moga-odcia…

(AM, źródło: PIU)