Zablokowanie działalności budzącego ogromne kontrowersje ubezpieczyciela, nowi zarządzający w spółkach lidera rynku, historyczna zmiana w segmencie obowiązkowych polis komunikacyjnych, fala nowości produktowych i technologicznych oraz inicjatyw o kapitalnym znaczeniu dla całej branży – to najbardziej charakterystyczne akcenty I połowy 2025 r. w polskich ubezpieczeniach.
KNF mówi „nie” DallBogg
Przegląd wydarzeń minionego półrocza należy rozpocząć od cofnięcia przez Komisję Nadzoru Finansowego licencji na wykonywanie przez DallBogg działalności w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ruch KNF wzbudził spore kontrowersje, bo choć w powszechnej opinii sektora decyzja była słuszna, to forma i okoliczności jej podjęcia miały negatywny wpływ na klientów zakładu.
Niezbyt przychylną reakcję rynku wzbudziła również publikacja projektu nowych rekomendacji dotyczących dystrybucji ubezpieczeń. Z pozytywnym odbiorem spotkała się natomiast nowela ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, pozwalająca Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu na gromadzenie danych o numerach PESEL i REGON. Regulacja ta umożliwi bowiem zakładom rzetelniejszą ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.
Na plus oceniono także konferencję Rzecznika Finansowego „Ruch pojazdu po nowemu” oraz XII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Duży rozgłos towarzyszył działaniom podjętym przez pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi, UOKiK oraz RF w odpowiedzi na sygnały od poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź o przypadkach zaniżania wysokości odszkodowań i przewlekłości w likwidacji szkód. Z dotychczasowych ustaleń wynika jednak, że sugerowane nieprawidłowości, jeśli w ogóle miały miejsce, to występowały sporadycznie.
Pożegnania i powroty
W I półroczu nie zbrakło też istotnych decyzji personalnych. Szczególne zainteresowanie wzbudzały ruchy kadrowe w Grupie PZU, takie jak objęcie przez Andrzeja Klesyka funkcji prezesa PZU SA, nominacja Katarzyny Majewskiej na prezeskę PZU Życie oraz objęcie sterów w PZU Zdrowie przez Jana Zimowicza.
Do historycznej zmiany doszło w PIU, z którą po ćwierć wieku pracy rozstał się Andrzej Maciążek. Opróżnione przez niego stanowisko wiceprezesa zajął Piotr Wrzesiński.
Koniec pewnej epoki nastąpił również w Mondial Assistance, z którego po 15 latach odszedł jego dotychczasowy prezes Piotr Ruszowski, przechodząc do zarządu Allianz Polska.
Zmiany nie ominęły ARC Europe Polska, którego nowym sternikiem został Krzysztof Pająk.
Warta na komunikacyjnym tronie
Ubezpieczycielem, który w opisywanym okresie mógł pochwalić się najbardziej spektakularnym wyczynem, była Warta. Zakład zdetronizował bowiem PZU SA na pozycji lidera segmentu OC ppm. A nie był to dla firmy jedyny powód do chwały. Wysoko należy również ocenić jej pionierską modyfikację oferty dla sektora MŚP oraz uruchomienie platformy komunikacyjnej dla agentów haloTUwarta.
Na uznanie zasługiwała także UNIQA, która m.in. wdrożyła UNIQA Portal – innowacyjne narzędzie dla agentów, opracowała przewodnik prewencyjny dla firm oraz wprowadziła wiele nowości w ofercie komunikacyjnej.
Uwagę rynku przyciągali także tegoroczni jubilaci – Beesafe oraz Unilink. Pierwszy na swoje piąte urodziny stał się technologicznym filarem całej Vienna Insurance Group, natomiast drugi uczcił swoje 30-lecie spektakularną galą oraz przejęciem słoweńskiego Priori Zavarovanje.
Zróżnicowana paleta nowości
I półrocze przyniosło również wiele interesujących debiutów produktowych. Do najistotniejszych z nich zaliczały się ubezpieczenie na życie i dożycie Myśląc o Jutrze wprowadzone przez SIGNAL IDUNA, grupowe ubezpieczenie na życie Warty Program Administracja i Samorząd, AC opracowane przez Balcia Insurance, Bezpieczny Inwentarz od AGRO Ubezpieczenia, Małe Gwarancje PZU oraz zmodyfikowane ubezpieczenie na życie Grupy Otwartej ERGO Razem.
Spółki VIG postawiły na innowacje
Charakterystyczną cechą I połowy roku był też wysyp innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do najciekawszych wdrożeń należał Asystent AI Compensy, narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które znacząco przyspieszyło opracowywanie oferty ubezpieczenia dla firm.
Do tego należy dodać inteligentną ścieżkępomocy moto assistance, wdrożoną przez InterRisk we współpracy z Global Assistance Polska i Beesafe, oraz platformę interakcji IRON, opracowaną przez tego samego ubezpieczyciela we współpracy z agentami. Serwis umożliwia m.in. automatyczne pobieranie danych i porównywanie wariantów w jednej ofercie.
Interesującą nowością był również CloudFleet – oparty na rozwiązaniach chmurowych system ERGO Hestii do obsługi ubezpieczeń flot pojazdów, opracowany z wykorzystaniem elementów zaawansowanych metod pricingowych.
Duże zainteresowanie wzbudziło również wprowadzone przez AGRO Ubezpieczenia narzędzie analityczne wspierające proces underwritingu. Umożliwia ono m.in. na systemową ocenę ryzyka w ubezpieczeniach zwierząt gospodarskich.
Oprócz tego należy jeszcze wspomnieć o udostępnieniu klientom sześciu banków możliwości opłacania BLIKIEM składek powtarzalnych w indywidualnych polisach na życie Allianz.
System FOTO ułatwi likwidację i walkę z fraudami
Na koniec należy wspomnieć o najistotniejszych branżowych inicjatywach I półrocza. W tym obszarze wyróżniało się wdrożenie opracowanego przez Komisję ds. Likwidacji Szkód PIU, ControlExpert i UFG Systemu FOTO, który dzięki zastosowaniu AI usprawnił likwidację szkód komunikacyjnych oraz zwiększył efektywność walki z fraudami.
Z dużym zainteresowaniem przyjęto też publikację „Mapy ryzyka polskich przedsiębiorców – czego obawiają się MŚP?”, raportu autorstwa PIU, diagnozującego główne obawy małych oraz średnich firm oraz identyfikującego ich potrzeby ubezpieczeniowe.
Oprócz tego należy wspomnieć o rozpoczęciu prac nad przekształceniem PZU w holding, powołaniu Centrum Ubezpieczeń Gospodarczych oraz spotkaniom brokerskim Warty, poświęconym pozytywom i negatywom procesu konsolidacji w sektorze.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl