Podyskutujmy o innowacjach i wyzwaniach

0
653

W dniach 5–7 października 2023 r. w Teresinie odbyła się IV edycja Konferencji Techniczno-Naukowej dla Rzeczoznawców, Towarzystw Ubezpieczeń oraz firm okołobranżowych, która zgromadziła ponad 200 osób. Organizatorem wydarzenia było Biuro Rzeczoznawcze Auto-Test oraz partnerzy branżowi.  

Tegoroczna edycja konferencji była wyjątkowa pod kilkoma względami: przede wszystkim zgromadziła jeszcze większe grono partnerów branżowych i uczestników, ponadto postawiliśmy na zdecydowanie większą różnorodność tematów szkoleń oraz spotkań współtowarzyszących.

Warto podkreślić, że konferencja kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, są to zarówno rzeczoznawcy, przedstawiciele towarzystw ubezpieczeń, firm flotowych, sieci naprawczych, warsztatów niezależnych i serwisów ASO, biegli sądowi, środowisko prawnicze, a także przedsiębiorcy działający w branży motoryzacyjnej i ubezpieczeniowej.

Podczas pierwszego dnia konferencji przygotowano cykl spotkań dla przedstawicieli serwisów Volkswagen Group Polska, warsztatów niezależnych, flot pojazdów oraz sieci naprawczych.

Pierwsza część wydarzenia dedykowana była przedstawicielom serwisów podlegających audytowi Volkswagen Group Polska.

Kolejno odbywały się spotkania przedstawicieli serwisów ASO i warsztatów niezależnych, flot pojazdów oraz sieci naprawczych z firmami CS-II, WIMAD oraz ORLEN OIL. Oprócz przedstawienia oferty produktowej poruszona została tematyka wyposażenia warsztatu w zakresie napraw, a także korzyści z napraw bezsprejowych – PRS system.

Stawiamy na innowacyjne rozwiązania i chcemy dzielić się nimi z uczestnikami wydarzeń, które organizujemy, dlatego m.in. jeden z partnerów konferencji – firma Wimad przetransportowała na teren hotelu mobilny system bezdotykowej inspekcji Quick Check Drive® (wersja przenośna zabudowana w 20-stopowym kontenerze).

Konferencja to również okazja do spotkań z rzeczoznawcami współpracującymi z Auto-Test, głównym celem prelekcji było przypomnienie zasad prawidłowej realizacji zleceń oraz dyskusja dotycząca kwestii technicznej likwidacji szkód. Jestem przekonany, że rozmowy i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami wpływają na podniesienie jakości wykonywanych usług i zadowolenie klientów, do czego wszyscy dążymy. Podczas spotkania z rzeczoznawcami omówiono także aktualnie realizowane projekty i plany na przyszłość.

Mając na uwadze znaczenie rozwoju osobistego i zdobywania nowych kompetencji, dbamy także o to, aby pokazać, jak wiele mamy możliwości dalszej edukacji. Patronem Naukowym wydarzenia była Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, z ramienia której dr hab. inż. Paweł Woś przedstawił ofertę badawczo-dydaktyczną – m.in. projekt studiów podyplomowych w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, współtworzony we współpracy z Biurem Rzeczoznawczym Auto-Test.

Jednym z najbardziej pobudzających dyskusję punktów programu była prezentacja najnowszego modułu systemu SilverDAT® pozwalającego na wykonanie kalkulacji z wykorzystaniem cen części oryginalnych z rynku wtórnego (jest to obecnie jedyny tego typu system, który już wkrótce będzie dostępny na rynku). Firmy Parts Expert i DAT Polska zaprezentowały nowy moduł premierowo podczas konferencji, zatem uczestnicy mogli jako pierwsi poznać zamysł projektu.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła kolacja bankietowa, podczas której wystąpiła Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele.

Drugi dzień Konferencji rozpoczęło Forum Dyskusyjne, będące kontynuacją dyskusji rozpoczętej poprzedniego dnia po prezentacji nowego modułu przeliczeń – Parts Expert/DAT. Gospodarzem forum był Grzegorz Duda (znany m.in. z TVN Turbo), w debacie wzięli udział m.in. przedstawiciele: towarzystw ubezpieczeń, m.in. Piotr Kosonoga z TUZ; sieci serwisowej – Grzegorz Czekiel, Managing Director Innovation Group Poland sp. z o.o.; autoryzowanej sieci serwisowej VGP – Mariusz Szymaniak, dyrektor serwisów blacharsko-lakierniczych Grupa Krotoski; warsztatu niezależnego – Mirosław Momot, Warsztat Samochodowy „MOMOT”; ekspert rynku motoryzacyjnego Paweł Grabarczyk, Indicata; Zbigniew Miczek, sędzia z Tarnowa; ekspert ds. elektromobilności Janusz Grądzki, Fundacja Kierunkowskaz, Eleport.

Debata była niezwykle interesująca. Przedstawiała oczyma szerokiego gremium rynku motorowego możliwości wykorzystania części oryginalnych po demontażu. Uczestnicy forum jednogłośnie stwierdzili, że moduł jest ciekawym rozwiązaniem, którego brakowało na polskim rynku, i warto kontynuować pracę nad jego dalszym rozwijaniem.

Podczas drugiego dnia konferencji dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego Piotr Sarnecki zaprezentował wyniki najnowszych testów opon, które w styczniu przeprowadzono na torze Moto Parku w Krakowie. Opracowanie powstało we współpracy z Biurem Rzeczoznawczym Auto-Test, Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz Grzegorzem Dudą. Wyniki testów jednoznacznie pokazały, jak ważny jest odpowiedni dobór opon do warunków atmosferycznych oraz że cena opon wynika z technologii zastosowanej do ich budowy, która zapewnia odpowiednie osiągi i bezpieczeństwo na określonym poziomie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy możliwości napraw, prezentowane przez firmę CS-II (czołową firmę autodetailingową) oraz AutoGlass (światowego lidera w wymianie i naprawie szyb). Eksperci AutoGlass omówili najnowsze technologie, kalibrację systemów ADAS i charakterystykę szyb samochodowych, zaprezentowali możliwe do naprawy uszkodzenia punktowe na szybie czołowej.

Prelegentami konferencji byli także przedstawiciele firmy FC Auto System – ich prezentacja dotyczyła tematyki napraw pojazdów z zabudowami specjalistycznymi, omówiono schemat realizacji napraw oraz poszczególne rodzaje zabudów. Szkolenie zyskało pozytywny odbiór w szczególności rzeczoznawców współpracujących z Auto-Test, którzy w swojej codziennej pracy bardzo często spotykają się z tą tematyką. 

Ważną część szkoleniową stanowiła prezentacja przedstawiciela Akademii Praktycznych Umiejętności Rafała Kosińskiego, który omówił ocenę powypadkową motocykla, w tym motocykla z instalacją wysokiego napięcia oraz wykluczenia w działaniu systemów bezpieczeństwa czynnego – na co zwrócić uwagę przy naprawach samochodów z systemami ADAS.

Podczas konferencji prezentowano także nowości systemów eksperckich Info-Ekspert, Audatex, Indicata. Konferencję zakończyła kolacja grillowa.

Wydarzenie zorganizowane na skalę ogólnopolską zgromadziło szerokie grono osób z branży motoryzacyjnej i ubezpieczeniowej. Różnorodna tematyka wystąpień i przygotowane pokazy zaciekawiły najbardziej wymagających odbiorców.

Tegoroczna edycja wydarzenia spotkała się z pozytywnymi opiniami uczestników i mamy nadzieję na organizację Konferencji również w przyszłym roku.

mgr inż. Marek Nytko MBA, DBA
organizator konferencji, dyrektor generalny Biura Rzeczoznawczego Auto-Test