Polacy wydają na prywatne leczenie więcej niż Niemcy czy Czesi

0
650

W Polsce niemal 30% kosztów medycznych pokrywanych jest z własnej kieszeni. To niemal dwukrotnie więcej niż w Czechach czy w Niemczech. Polacy sięgają po prywatne leczenie dlatego, że nie chcą czekać w kolejce do NFZ. W efekcie już ponad 3 mln naszych obywateli korzysta z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Z opublikowanego przez GUS Narodowego Rachunku Zdrowia wynika, że wydatki prywatne Polaków (w tym zakup leków) to prawie 29% wszystkich kosztów medycznych. Po uwzględnieniu  grudniowych wyników Eurostatu dla całej UE okazuje się, że w Polsce wydaje się więcej środków prywatnych na zdrowie niż w Czechach (17%) i w Niemczech (15%).

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne posiada 3,1 mln Polaków. Według ekspertów wielu Polaków szuka pomocy poza systemem publicznym dlatego, że nie chce lub wręcz nie może czekać w długiej kolejce do świadczeń opłacanych przez NFZ.

– To powód numer jeden – łatwy i niemal natychmiastowy dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej. Zwłaszcza teraz, gdy dostęp do niej jest dodatkowo ograniczony przez pandemię. Co więcej, mimo wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej obserwujemy, że kolejne firmy decydują się na zakup grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, które stało się najważniejszym benefitem pracowniczym w ogóle. Wśród pracodawców szczególnie wzrasta poziom zainteresowania dodatkową profilaktyką, m.in. psychologiczną, wad postawy i kardiologiczną. To pokłosie pracy zdalnej, izolacji i dodatkowego stresu – mówi Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

(AM, źródło: Brandscope)