Polisy cyber coraz bardziej pożądane, ale trudno je pozyskać

0
929

Wzrost liczby ataków hakerskich zwiększa zapotrzebowanie na ubezpieczenia cyber. Problem w tym, że są one coraz trudniej dostępne – zauważa „Puls Biznesu”

Jakub Płócienniczak, lider do spraw cyber Willis Towers Watson, przyznaje, że w ostatnim czasie doszło do spektakularnych cyberataków, także w Polsce, takich jak np. atak na laboratoria ALAB skutkujący wyciekiem dużej ilości wrażliwych danych. Ekspert zwraca uwagę, że ryzyko związane z cyberprzestępczością nadal rośnie dla przedsiębiorstw ze wszystkich branż, a ostatnie poważne ataki hakerskie pokazały, że tego rodzaju zdarzenia mogą doprowadzić do dużych strat finansowych i utraty reputacji. Jakub Płócienniczak wskazuje, że ubezpieczyciele na całym świecie odnotowują wzrost szkodowości w zakresie ubezpieczeń ryzyk cybernetycznych, które są spowodowane rosnącą liczbą ataków typu ransomware na przedsiębiorstwa.

„PB” podkreśla, że taka sytuacja ma wpływ na dostępność ubezpieczeń cyber. To spostrzeżenie potwierdza Karol Jóźwiak, broker PWS Konstanta, według którego aktualna liczba podmiotów oferujących cyberochronę na polskim rynku jest ograniczona, a zawarcie dobrego ubezpieczenia – bardziej wymagające niż jeszcze cztery czy pięć lat temu. Ekspert zaznacza, że ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia cybernetycznego oraz to, że w 2022 r. w przypadku 77% skutecznych ataków ransomware został wypłacony okup z polis cyber, oferty ubezpieczycieli charakteryzują się niższymi limitami odpowiedzialności, węższym zakresem ochrony, wyższym wymaganym wkładem własnym, a także wzrostem składek. Jakub Płócienniczak podkreśla, że obecnie chętni na cyberochronę muszą spełnić szereg wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa, które dla wielu organizacji są nie do spełnienia bez stosunkowo dużych inwestycji. Oczekiwania zakładów w zakresie poziomu cyberbezpieczeństwa sprawiają, że uzyskanie oferty ochronnej może być w niektórych przypadkach niemożliwe. Szczególnie w przypadku branż postrzeganych jako szczególnie narażonych na ryzyko, np. infrastruktury krytycznej, dużych zakładów przemysłowych, administracji publicznej czy służby zdrowia.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 29 maja, Sylwia Wedziuk „Coraz trudniej kupić cyberpolisę”

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)