Politykę klimatyczną prowadzimy po swojemu

0
884

Jeden z banków rozpoczął wydawanie karty debetowej dla klientów z segmentu MŚP oraz korporacji. Ta karta zdaniem banku jest ważnym krokiem w kierunku oczekiwań klientów biznesowych, którzy szczególną wagę przykładają do idei zrównoważonego rozwoju.

Do wyprodukowania karty użyto w 99% PCV pochodzącego z recyklingu, co pozwala na zmniejszenie o 54% całkowitego zużycia energii i zmniejszenie śladu węglowego. To krok w kierunku realizacji polityki zgodnej z ESG. Zapewne klienci z zadowoleniem przyjęliby komunikat, że bank – jeśli finansuje, zaniecha finansowania inwestycji w przemyśle wydobywczym (węgiel, ropa, gaz), stawiając na przedsięwzięcia związane z produkcją czystej energii.

Klienci ubezpieczycieli, wśród nich i ja, chcieliby wiedzieć więcej na temat ich działań klimatycznych na naszym rynku, np. o zaprzestaniu udzielania ochrony dla nowych projektów związanych z wydobyciem surowców energetycznych i produkcją brudnej energii. Nie słyszę. Może za mało nadstawiam ucha.

Na rynku międzynarodowym sporym zaskoczeniem były decyzje dwóch globalnych ubezpieczycieli – Munich Re oraz Zurich o wycofaniu się z Net-Zero Insurance Alliance (NZIA). NZIA został powołany przez globalnych reasekuratorów i ubezpieczycieli na szczycie klimatycznym G20 w Wenecji w lipcu 2021 r. Przedsięwzięcie opisano wówczas jako „historyczne zobowiązanie” ubezpieczycieli i reasekuratorów.

Zarówno Zurich, jak i Munich Re były jednymi z ośmiu globalnych graczy rynkowych, którzy powołali sojusz. Organizacja rozrosła się do ok. 30 uczestników. Jej celem jest przejście portfeli ubezpieczeniowych na zerową emisję gazów cieplarnianych do 2050 r.  

Zurich poinformował, że mimo wycofania się z sojuszu nadal pozostaje w pełni zaangażowany w realizację swoich ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju i wspieranie działań mających na celu przejście na zerową emisję gazów cieplarnianych. Firma poinformowała, że po ustanowieniu znormalizowanej metodologii pomiaru i ujawniania emisji gazów cieplarnianych (GHG) związanych z portfelami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi chce skoncentrować się na wspieraniu swoich klientów w przejściu na działania zgodne z polityką net – zero.

Wcześniej Munich Re ogłosił zakończenie członkostwa w NZIA, powołując się na ryzyko antymonopolowe, jako ograniczające zakres celów dekarbonizacji. Reasekurator poinformował, że NZIA jest zbyt restrykcyjny wobec jego celów klimatycznych i że skuteczniejsza jest indywidualna realizacja ambicji klimatycznych w zakresie ograniczenia globalnego ocieplenia.

Padły zapewnienia, że firma będzie trzymać się swoich celów klimatycznych poza NZIA, w tym pierwszego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z portfelem inwestycyjnym o 29% do końca 2025 r., a następnie sukcesywnie obniżanych do zera netto do 2050 r.

Po swojemu politykę klimatyczną realizuje globalny ubezpieczyciel – Lloyd’s. Zdaniem Reclaim Finance, organizacji pozarządowej prowadzącej kampanie klimatyczne, pomimo zobowiązania do zerowej emisji netto Lloyd’s nie ma polityki mającej na celu zakończenie ekspansji paliw kopalnych i nie udało mu się narzucić swojej bardzo ograniczonej polityki swoim agentom zarządzającym.

Polityka Lloyd’s dotycząca paliw kopalnych koncentrowała się dotychczas tylko na węglu i niektórych niekonwencjonalnych projektach naftowych i gazowych, co jest niezgodne ze zobowiązaniem do zerowej emisji netto.

Czas płynie, temperatura rośnie…

Sławomir Dąblewski
dablewski@gmail.com