Polscy ubezpieczyciele wykorzystają potencjał niemieckich reasekuratorów?

0
538

Potencjał niemieckiego rynku reasekuracji ryzyk budowlano-montażowych może być mocniej wykorzystany przez polską branżę ubezpieczeń. Według szacunków polskiego brokera reasekuracyjnego Smartt Re wartość plasowanej na rynku niemieckim reasekuracji ryzyk z polskiego rynku ubezpieczeń rzeczowych (żywioły i pozostałe rzeczowe) może się mieścić w granicach 220 mln zł.

Niemieccy reasekuratorzy mają o wiele więcej pojemności do zaoferowania polskim ubezpieczycielom i przedsiębiorcom. Zapytania w dużej mierze kierowane są do największych reasekuratorów, podczas gdy ci mniejsi, o równie akceptowanych ratingach rzadko są brani pod uwagę przez polski rynek. Widzimy tu potencjał do wykorzystania z korzyścią dla obu rynków i chcemy pośredniczyć w jego uwolnieniu. Szczególnie że polski rynek ubezpieczeniowy potrzebuje otworzyć się na szerszą współpracę z zagranicznymi rynkami reasekuracyjnymi, aby móc zaspokoić potrzeby na pojemność związaną z planowanymi wielomiliardowymi inwestycjami w infrastrukturę oraz z transformacją energetyczną polskiej gospodarki – mówi Tomasz Libront, prezes zarządu Smartt Re.

We wzmocnieniu relacji Smartt Re z reasekuratorami zza Odry może pomóc brokerowi jego partner strategiczny Acrisure Re, reasekuracyjne ramię Acrisure, jednego z 10 największych na świecie fintechów. Acrisure Re na początku 2023 r. ogłosił nawiązanie strategicznego partnerstwa z LEUE & NILL, jednym z największych brokerów ubezpieczeniowych w Niemczech, świadczącym pełen zakres usług ubezpieczeniowych dla przemysłu, handlu i klientów indywidualnych.

Do Smartt Re, w roli doradcy zarządu i konsultanta, dołączył również od lipca tego roku Sławomir Majkowski, dotychczas przez 28 lat związany z grupą Munich Re, w której spółkach był odpowiedzialny za ubezpieczenia majątkowe, głównie na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Sławomir Majkowski będzie wspierał brokera w nawiązywaniu i umacnianiu kontaktów z reasekuratorami z rynku niemieckiego i szwajcarskiego oraz opracowywaniu nowych rozwiązań biznesowych.

Zainteresowanie ubezpieczeniami technicznymi po pandemii ponownie silnie rośnie w Niemczech, szczególnie w ubezpieczeniach budowlano-montażowych. Widoczny jest trend zawierania łączonych umów budowlano-montażowych (CAR+EAR+TPL), przy czym w projektach z sumą ubezpieczenia powyżej 20 mln euro konkurencja jest stosunkowo duża. Mimo to, ze względu na zwiększającą się kompleksowość ryzyk, reasekuratorzy podnoszą ceny, jednocześnie ograniczając zakres ochrony. Rosną też ich wymagania co do rzetelnej oceny ryzyka i udostępniania niezbędnych informacji o ryzyku. To z kolei przekłada się na konieczność jak najlepszej współpracy wszystkich stron ryzyka. Widzimy tu bardzo istotną rolę dla siebie jako brokera reasekuracyjnego – mówi Sławomir Majkowski.

Innym ważnym trendem na rynku niemieckim, który wpływa na relację z polskim rynkiem, jest ograniczenie zaangażowania w ryzyka, które szkodzą środowisku naturalnemu, co jest wynikiem dążenia do realizacji celów ESG. Duże firmy ubezpieczeniowe wypracowały własne wytyczne ubezpieczania takich ryzyk, a w niektórych przypadkach odmawiają ich ochrony.

Obserwujemy ten trend i rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami o jego konsekwencjach, ale i możliwościach współpracy. Jako broker zaangażowany w reasekurację największych i strategicznych dla polskiego przemysłu ryzyk, jesteśmy w stanie tłumaczyć niemieckim reasekuratorom uwarunkowania polskiej gospodarki i historie polskich firm, które obecnie przechodzą w tym zakresie mocną transformację – dodaje Sławomir Majkowski.

(KS, źródło: Smartt Re)