Poprawa jakości opinii sądowych i warsztatowych pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego

0
945

22 listopada w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja szkoleniowa zatytułowana „Profesjonalna opinia a bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Patronem medialnym wydarzenia organizowanego przez Automobilklub Polski oraz Eksperckie Centrum Motoryzacji jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Pomysłodawcom  konferencji przyświecała idea zorganizowania wydarzenia o innowacyjnym charakterze szkoleniowym, skierowanego do osób zajmujących się: opiniowaniem sądowym, rzeczoznawstwem, likwidacją szkód komunikacyjnych, prowadzeniem serwisów samochodowych, weryfikacją kosztorysów oraz prawników specjalizujących się w powyższych zagadnieniach.

Wystąpienia konferencyjne będą miały formę aktywnej prelekcji. Mówcy przedstawią prawne i techniczne aspekty rzeczywistych sytuacji, a uczestnicy spotkania będą się do nich odnosić, uzupełniając je o własne doświadczenia. Organizatorzy założyli, że ostateczny kształt wybranych wniosków będzie poddany wspólnej ocenie i uformowaniu, co ma być wstępem do wypracowania optymalnego standardu, który uczestnik szkolenia będzie mógł wykorzystać natychmiast po konferencji.

Pomysłodawcy wydarzenia planują również przekazać w materiałach pokonferencyjnych skrót metodyki każdego z tematów, co w ich zamyśle ma pomóc uczestnikom spotkania w codziennej pracy. Ci ostatni będą mogli liczyć także na roczne wsparcie ze strony prelegentów.

Organizatorzy konferencji planują również przeprowadzenie panelu dyskusyjnego, podczas którego zostanie poruszony wątek bezstronności biegłych i rzeczoznawców, m.in. w kontekście opracowywanej obecnie reformy ustawodawczej. Paneliści będą także dyskutować na temat uchwały SN III CZP 65/23 o zastosowaniu metody kosztorysowej (szczegóły w artykule na portalu GU.

Po zakończeniu spotkania jego uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia. W trakcie będzie możliwość nawiązania bliższej współpracy z Automobilklubem Polskim i Eksperckim Centrum Motoryzacji.

Celem konferencji jest:

  • wykorzystanie technologii naprawy producenta pojazdu oraz sztuki naprawczej w zależności od przedstawionego przypadku,
  • odwzorowanie właściwej metodyki naprawy w kalkulacji i ocenie technicznej,
  • poznanie zasad właściwego i obiektywnego wyznaczania kosztów naprawy,
  • poznanie zasad wykonywania realnych, a nie teoretycznych wycen pojazdu, wraku i UWH,
  • wyposażenie uczestników w materiał i wiedzę, która pozwoli na stosowanie uzgodnionych standardów,
  • zapewnienie uczestnikom spotkania wsparcia technicznego podczas codziennej pracy,
  • umożliwienie uczestnikom udział w formowaniu określonych standardów sztuki opiniowania,
  • zacieśnianie współpracy pomiędzy uczestnikami oraz pobudzanie ich aktywności w środowisku,
  • poprawa jakości wykonywanych opinii sądowych, technicznych, warsztatowych oraz ubezpieczeniowych,
  • wpływ na jakość wykonywanych opinii i napraw, a tym samym na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zapisy

(AM, źródło: ECM)