Poświęć minutę dla skóry na urlopie

0
817

Lato, lato wszędzie… Dlatego zachęcamy do zadbania o swoją skórę. PZU kontynuuje misję przypominania o profilaktycznym samobadaniu znamion, aby ochronić się przed nowotworem skóry, w programie prewencyjnym „Minuta dla skóry”.

Za oknem mamy piękną, słoneczną pogodę, która zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak robić to bezpiecznie. Im większa ekspozycja na słońce, tym niestety większe ryzyko rozwoju czerniaka z powodu uszkodzenia DNA w komórkach. Dodatkowo, osoby, u których w rodzinie występował czerniak, które mają jasną skórę i jasne oczy, są bardziej narażone na jego rozwój. Jak więc zadbać o swoje zdrowie?

Jedna minuta ratuje życie

Rak skóry jest jedną z najczęściej występujących onkologicznych chorób skóry, która z roku na rok dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na czerniaka w Polsce wzrosła aż o 300%. Eksperci szacują, że niebawem w Polsce co druga osoba po 60. roku życia zachoruje na nowotwór skóry.

Niestety, ryzyko zachorowania może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci. W większości przypadków nowotwory skóry można wyleczyć, jeśli zostaną wykryte we wczesnej fazie. Podstawą jest jednak prewencja i zapobieganie rozwijaniu się zmian rakowych.

PZU podejmuje wiele działań, by uświadamiać Polakom znaczenie codziennej profilaktyki zdrowia. Tworzymy i wdrażamy m.in. innowacyjne rozwiązania, które mogą w tym pomóc. Pamiętajmy jednak, że największy wpływ na nasze zdrowie i życie mamy my sami – mówi Kinga Skalska, starsza specjalistka ds. rozwoju portfela i wdrożeń.

Zainicjowany przez największego polskiego ubezpieczyciela program „Minuta dla skóry” ma zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat ryzyka wystąpienia nowotworów skóry oraz zachęcić do regularnego badania znamion. O regularną obserwację znamion trzeba dbać samemu – samobadanie powinno się robić co miesiąc, a przynajmniej raz na trzy miesiące, dlatego głównym założeniem programu jest samobadanie przy użyciu innowacyjnej, certyfikowanej medycznie aplikacji mobilnej SkinVision.

Dzięki aplikacji badanie profilaktyczne w domowym zaciszu trwa tylko kilkadziesiąt sekund, a regularne powiadomienia przypominają o monitorowaniu stanu skóry i dodatkowych zaleceniach.

Rozwiązanie wdrożono przy współpracy z holenderską firmą SkinVision w ramach programu PZU Ready for Startups, którego celem jest wspieranie współpracy ze startupami w ramach wdrażania innowacji w PZU.

Jak skorzystać z aplikacji?

Zwykły smartfon i niespełna minuta wystarczą, aby sprawdzić jedno znamię na ciele. Umożliwia to algorytm sztucznej inteligencji, który nauczył się oceniać nowotwory na podstawie zbioru 3,5 mln zdjęć. Dodatkowo, aplikacja przeszła testy kliniczne i nieustannie jej działanie monitoruje zespół dermatologów.

PZU bezpłatnie udostępnia aplikację dla pracowników firm, które posiadają ubezpieczenie grupowe w PZU Życie SA. Do tej pory wiemy o siedmiu przypadkach wykrycia nowotworu skóry dzięki udostępnieniu aplikacji przez PZU, które zostały potwierdzone z lekarzem.

Korzystanie z aplikacji SkinVision jest niezwykle proste i wygodne. Wystarczy wykonać zdjęcie znamienia, które chcemy zbadać, a następnie poczekać kilka chwil na wynik. Aplikacja w krótkim czasie analizuje zdjęcia, ocenia ryzyko wystąpienia.

Jeśli wynik będzie wskazywał na wysokie ryzyko nowotworu, aplikacja zarekomenduje wizytę u dermatologa. Jeśli natomiast ryzyko nowotworu będzie niskie, aplikacja zasugeruje kolejne skanowanie znamion po określonym czasie.

Pandemia dużo zmieniła w obszarze zdrowia i opieki zdrowotnej. Miała wpływ m.in. na rozwój i wdrożenie rozwiązań telemedycznych, z których chętnie korzysta coraz więcej osób. Internet stał się podstawowym narzędziem niezbędnym do załatwiania spraw, takich jak opłaty rachunków, ale także telewizyty u specjalistów. Dotyczy to również seniorów, w przypadku których ryzyko wystąpienia nowotworu jest najwyższe.

Obecnie 75% osób powyżej 56. roku życia deklaruje, że korzystają z internetu. Dlatego jesteśmy przekonani, że niezależnie od wieku każdy może skorzystać z innowacyjnego narzędzia i poświęcić minutę dla skóry, a przy tym również dla swojego zdrowia – twierdzi Tomasz Łakomy, dyrektor ds. zarządzania efektywnością sieci sprzedaży i portfelem w PZU.

Przedstawiciele PZU Życie podkreślają jednak, że aplikacja SkinVision nie zastępuje wizyty u lekarza. Jej głównym celem jest pomoc we wczesnym wykryciu nowotworów skóry oraz edukacja w zakresie profilaktyki.

Dbanie o zdrowie skóry powinno stać się nawykiem każdego z nas. Regularne badanie znamion oraz przestrzeganie zaleceń dermatologa jest kluczem do wczesnego wykrycia nowotworów skóry oraz szybkiego powrotu do zdrowia.

Program „Minuta dla skóry” został sfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.