Pożary są najczęściej skutkiem błędów ludzkich

0
2071

Trzy pytania do kpt. Dariusza Baranowskiego ze Szkoły Głównej Służby Pożarnicznej

Aleksandra E. Wysocka: – Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w budynkach użyteczności publicznej?

Dariusz Baranowski: – Zdecydowana większość pożarów jest skutkiem niefrasobliwości albo błędu ludzkiego. Osoby użytkujące budynki użyteczności publicznej nie zachowują niestety należytej ostrożności. Tylko niewielka część zdarzeń jest wynikiem awarii instalacji czy maszyn, chociaż to oczywiście także się zdarza. W swoim wieloletnim doświadczeniu wielokrotnie widziałem, jak niebezpieczne mogą być skutki braku ludzkiej ostrożności!

Analizując przyczyny pożarów, można zauważyć, że pomimo znaczących restrykcji dla palaczy papierosy i niedopałki są przyczyną bardzo wielu pożarów. Palenie w niedozwolonych miejscach i wyrzucanie niedopałków niejednokrotnie kończy się zaprószeniem ognia. Oglądając nagrania z monitoringów, można też spotkać się z niefrasobliwymi „zabawami” z ogniem osób dorosłych, które przypalają coś zapalniczką i zostawiają tlący się materiał. Wydawałoby się, że dorosły człowiek będzie miał świadomość ryzykowności takich zachowań, ale niestety nie zawsze tak jest.

Co jeszcze może doprowadzić do pożaru?

– Awaria instalacji elektrycznej albo jakiegoś urządzenia. Im większy pobór prądu danej maszyny, tym większe potencjalne ryzyko. Tu również okazuje się, że nie doceniamy potencjalnych przyczyn pożaru. Ostatnio spotkałem się z bardzo dużym pożarem wywołanym przez zapłon akumulatora hulajnogi elektrycznej! Tak więc to nie musi być jakieś bardzo duże urządzenie, czego intuicyjnie byśmy się spodziewali.

Jeśli dobrze rozumiem, to mały niedopałek czy niewielkie urządzenie, jak hulajnoga elektryczna, może spowodować bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa?

– Niestety tak. W zamkniętym pomieszczeniu ogień może rozprzestrzenić się w ciągu kilku minut, zagrażając nie tylko mieniu, ale też bezpieczeństwu ludzi. Dlatego ogromne znaczenie ma edukacja. Nigdy nie jest jej dość, powtarzam to wielokrotnie podczas szkoleń i wykładów.

Dobrze jest też pokazywać konkretne pożary i ich przyczyny. Dlatego serdecznie zapraszam na szkolenie, które organizujemy razem z PZU Lab, z myślą o specjalistach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe w zakładach przemysłowych, o brokerach i agentach ubezpieczeniowych, rzeczoznawcach oraz innych zainteresowanych, którzy chcą poznać dobre praktyki w zarządzaniu ryzykiem i bezpieczeństwem w zakładach przemysłowych. Na najbliższym szkoleniu zajmiemy się właśnie tematem pożarów w budynkach użyteczności publicznej.

Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra E. Wysocka


Szczegółowe informacje odnośnie zapisów na szkolenia z cyklu Piramida Kompetencji prosimy kierować telefonicznie lub pocztą elektroniczną do koordynatora programu:

Beata Gliszczyńska
bgliszczynska@pzu.pl
tel.: 666 886 971

Więcej o szkoleniu „Bezpieczeństwo pożarowe budynków użyteczności publicznej”