Pracownik z zagranicy może skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego

0
477

Napływ zagranicznych pracowników jest wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi – zauważa Saltus Ubezpieczenia.

– Każdy zatrudniony w Polsce pracownik, niezależnie od obywatelstwa, jeśli został zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS i ma opłacone składki, może korzystać z usług NFZ. Co więcej, obywatele państw Unii Europejskiej mają zagwarantowany dostęp do publicznych świadczeń w Polsce niezależnie od tego, czy są zatrudnieni w naszym kraju. Na zwiększoną liczbę pacjentów musi być przygotowany również sektor prywatnych usług medycznych, ponieważ grupowe ubezpieczenie zdrowotne czy pakiety medyczne dla obcokrajowców pracujących w Polsce są powszechne i osoby te chętnie z nich korzystają – komentuje Beata Tylke, dyrektorka Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych Saltus Ubezpieczenia.

Ekspertka zauważa, że chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników z innych krajów, coraz więcej pracodawców decyduje się na oferowanie grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Dzięki nim zatrudnieni łatwiej mogą skorzystać z usług medycznych, ponieważ mają zapewniony dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. W ten sposób oprócz zaradzenia głównym problemom zwiększają również liczbę miejsc, gdzie pracownicy mogą otrzymać pomoc. Ponadto ubezpieczyciele oferują możliwość konsultacji lekarskich w różnych językach, także w ramach konsultacji zdalnych.

– Teleporady to już nieodłączna część oferty medycznej, która dla osób z zagranicy jest szczególnie atrakcyjna. Pozwalają na konsultacje bez konieczności wychodzenia z domu i są dostępne w różnych językach, przeważnie angielskim, ale coraz częściej również w ukraińskim. Firmy ubezpieczeniowe w celu ułatwienia klientom korzystania z usług telemedycznych zapewniają dostęp do wielojęzycznych platform internetowych lub aplikacji, które umożliwiają łatwe zamawianie teleporad bez potrzeby kontaktu z infolinią ubezpieczyciela. To sprawia, że cały proces jest szybki i wygodny – dodaje Beata Tylke.

(AM, źródło: Brandscope)