Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że firma deweloperska może odliczyć VAT od wydatków na prace naprawcze i usunięcie wad budynku. Nawet jeżeli oczekuje odszkodowania z ubezpieczenia pracowni architektonicznej lub generalnego wykonawcy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Sprawa dotyczyła budynku wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażem podziemnym, w którym ekspertyza techniczna ujawniła błędy projektowe jego konstrukcji, przez co wymagała ona wzmocnienia. Dopuszczono także możliwość przyczynienia się generalnego wykonawcy do powstania wady lub co najmniej jej powiększenia. Deweloper postanowił wystąpić o odszkodowanie z ubezpieczeń pracowni architektonicznej lub generalnego wykonawcy, jednocześnie prowadząc już prace naprawcze w celu usunięcia wad budynku. Firma uważała, że nie będzie to przeszkodą do odliczenia VAT naliczonego przy tych wydatkach. Jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że prawo do tego odliczenia nie przysługuje, gdyż ponoszone przez nią wydatki pozostają w ścisłym związku z postępowaniem odszkodowawczym i przez to nie są związane z żadnymi czynnościami opodatkowanymi VAT. Innego zdania był jednak WSA w Warszawie, według którego przyznanie prawa do odliczenia podatku nie jest w żaden sposób uzależnione od uzyskania odszkodowania. Co więcej, dla tego prawa jest nieistotne, czy i kiedy oraz na jakiej podstawie prawnej spółka otrzyma ewentualnie odszkodowanie i czy jego otrzymanie będzie stanowić czynność opodatkowaną (nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 24 lutego 2023 r., sygn. III SA/Wa 55/23).
Według Magdaleny Matan, radcy prawnego z DBO Polska sp. z o.o., wyrok jest korzystny nie tylko dla branży budowlanej, ale też dla firm z innych branż, w których pojawiają się koszty związane z usunięciem wad lub usterek wytworzonych produktów.
Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 27 kwietnia, Paweł Jastrzębowski „Odszkodowanie nie pozbawia prawa do odliczenia VAT”
(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)