Prezes NBP: Polisy z UFK ryzykiem dla systemu finansowego

0
916

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, podczas otwarcia 21. Banking Forum i 17. Insurance Forum powiedział, że obecnie polski system finansowy ma do czynienia z potężnym ryzykiem prawnym w sektorze bankowym oraz ubezpieczeniowym. W tym ostatnim z powodu ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.

Prezes NBP zwrócił uwagę, że w systemie finansowym materializują się zupełnie inne ryzyka niż te, których wcześniej się obawiano. W ubezpieczeniach wiele mówiło się o wojnach cenowych wyniszczająco oddziałujących na wyniki zakładów majątkowych. Adam Glapiński dodał, że myślano zatem o ryzykach ekonomicznych, a tymczasem w sektorze ubezpieczeniowym istnieje potężne ryzyko prawne z powodu ubezpieczeń z UFK.

W ocenie prezesa NBP polisy z UFK będą sektor bardzo wiele kosztować. Szczególnie narażone są instytucje, które zlekceważyły ryzyka związane z tymi produktami, zwłaszcza ryzyka prawne – podał stooq.pl za ISBnews.

W swoim wystąpieniu Adam Glapiński stwierdził również, że w otoczeniu niskich stóp procentowych zakłady ubezpieczeń powinny budować siłę rynku kapitałowego poprzez wzrost znaczenia ubezpieczeń finansowych.

Patronem medialnym Insurance Forum jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Więcej:

https://stooq.pl/n/?f=1415747&search=nbp

AM, news@gu.home.pl

(źródło: stooq.pl, ISBNews)