Punkta: Polisy zdrowotne coraz popularniejsze w mniejszych miejscowościach

0
685

60% uczestników analizy internetowej multiagencji Punkta, kupujących pakiety i ubezpieczenia zdrowotne pochodzi spoza największych metropolii. Powodem jest chęć uniknięcia kolejek i zapewnienie sobie dostępu do specjalistów. Tego typu ubezpieczenia najczęściej kupują ludzie młodzi – między 21. a 30. rokiem życia (41%).

Według najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń już blisko 3 mln Polaków ma ubezpieczenie zdrowotne. To o 15% więcej niż rok wcześniej. Największą część stanowią ubezpieczenia grupowe, współfinansowane przez pracodawców. Punkta postanowiła przyjrzeć się, czy sytuacja wygląda podobnie w przypadku indywidualnych klientów.

– W III kwartale zanotowaliśmy ponad 25% wzrost sprzedaży pakietów medycznych. Powodów jest kilka, ale najważniejsze to wciąż słaba kondycja państwowej służby zdrowia oraz coraz bardziej przystępne ceny takich pakietów. Do tej pory na prywatnego lekarza mogli pozwolić sobie albo bogaci, albo pracownicy korporacji. Jak wynika z naszych analiz, koszt takiego ubezpieczenia dla indywidualnego klienta zaczyna się od 41 zł, a dla rodziny z dwójką dzieci – od 143,5 zł. Prywatne pakiety stają się więc produktem dostępnym dla każdego, a tym samym zyskują na popularności – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty.

Według decydujących się na prywatne pakiety podstawową korzyścią jest możliwość zapisania się do lekarzy – szczególnie specjalistów – bez kolejek. Istotny jest też skrócony czas oczekiwania na wizytę oraz oszczędności. Korzystanie z usług prywatnych lekarzy na własną rękę łączy się ze sporymi kosztami – od 150 czy 200 zł za jedną wizytę. Do tego często jest tak, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w publicznych placówkach niechętne zlecają badania i trzeba je robić na własną rękę. Oznacza to koszt ok. 20–150 zł w zależności od rodzaju badań. Podsumowując, koszty jednorazowego problemu zdrowotnego mogą wynieść kilkaset złotych.

Klienci Punkty zwracają też uwagę na zakres ubezpieczenia. Prawie każdy pyta o opiekę stomatologa. Najczęściej poszukiwanymi specjalistami są też ortopeda, kardiolog, gastrolog, ginekolog i laryngolog. Przykładowo – kobiety szukają pakietów z prowadzeniem ciąży bez karencji. Z kolei osoby starsze pytają o pakiety oferujące pobyt w szpitalu.

(AM, źródło: Punkta)