PZU upamiętnił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

0
708

Największy polski ubezpieczyciel i mecenas Muzeum Powstania Warszawskiego każdego roku angażuje się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia PZU zaprosił do wspólnego śpiewania powstańczych utworów z Ferajną z Hoovera na skwerze przed PZU Park oraz na placu Piłsudskiego, gdzie po dwuletniej przerwie ponownie zabrzmiały (nie)zakazane piosenki.

Wspólne śpiewanie przed PZU Park to tylko jedno z wydarzeń, w które zaangażowany jest PZU. Jeszcze 19 lipca rozpoczął obchody rocznicy premierą książki Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944, przeznaczonej dla osób, które chciałyby dowiedzieć się, co dokładnie działo się w stolicy przez 63 powstańcze dni. W tym roku, w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny, słowa „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” skłaniają do dodatkowej refleksji. Wypowiedział je w Warszawie 1 września 1944 roku wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski i po latach stały się mottem przewodnim dla zwiedzających główną wystawę Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Kolejnym punktem tegorocznych obchodów był koncert zespołu Kwiat Jabłoni. Wydarzenie w Parku Wolności połączono z premierą płyty „Wolne serca”. Artyści do współpracy przy niej zaprosili Natalię Kukulską, Sanah, Kasię Lins, Natalię Grosiak, Jucho, Miuosha, Igo i Kubę Kawalca.

Główne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano jednak na poniedziałek 1 sierpnia. Tego dnia przeprowadzono akcję społeczną „Wolność łączy”, poświęconą przekazywaniu wiedzy o znaku Polski Walczącej i miejscach pamięci Powstania Warszawskiego.

Stałym punktem  upamiętniania pamięci o bohaterach sierpnia 1944  jest także wspólne śpiewanie piosenek  powstańczych. Po dwóch latach pandemii przyciągające rzesze warszawiaków wydarzenie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” ponownie odbyło się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po koncercie, o północy, odbyła się z kolei uroczysta premiera spektaklu teatralnego Kwatera bożych pomyleńców na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy. Spektakl będzie można oglądać w dniach 3–6 sierpnia wSali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia odbędzie się natomiast Marsz Pamięci, czyli uroczyste przejście upamiętniające mieszkańców stolicy poległych podczas Powstania Warszawskiego, a 6 sierpnia gra plenerowa dla rodzin z dziećmi oraz przejazd rowerowy.

(KS, źródło: PZU)