Rankomat: Największe obawy budzi ryzyko pożaru

0
672

98% uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie rankomat.pl obawia się o zniszczenia lub włamania do swoich domów. Tyle samo zadeklarowało, że przed dłuższym wyjazdem odpowiednio zabezpiecza swoją nieruchomość. Zdecydowana większość badanych posiada także polisę mieszkaniową, która chroni ich domy przynajmniej przed pożarem.

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jakie są największe obawy, zabezpieczenia i doświadczenia Polaków, które dotyczą bezpieczeństwa ich domów.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Badani najbardziej obawiają się pożaru. 62% z nich zadeklarowało taką obawę. Na drugim miejscu znalazło się włamanie, a na trzecim wybuch gazu, których obawia się kolejno 48% i 40% respondentów. Najmniejsze obawy wzbudzają z kolei osunięcia ziemi i uderzenia pojazdu – po 3% wskazań.

Z obawą o swój dom idzie także potrzeba jego ubezpieczenia. 69% badanych zadeklarowało, że posiada ubezpieczenie, które chroni nieruchomość przed pożarami. 58% ubezpiecza się na wypadek kradzieży, a 57% od zalania.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

– Mieszkania i domy to najcenniejsza część naszego majątku, często stanowiąca dorobek naszego życia. Pomimo tego wiele osób nie pamięta o ich ubezpieczeniu – dużo częściej ubezpieczamy nasze samochody, choć ich utrata nie byłaby tak dotkliwa jak utrata dachu nad głową. Tymczasem średnia cena polisy dla domu czy mieszkania jest o ponad połowę niższa niż koszt ubezpieczenia samochodu – komentuje Tomasz Masajło, prezes zarządu Rankomat.

41% ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatnich 5 lat ich nieruchomość doznała szkody. Najczęstszą jej przyczyną było zalanie (18%). Na drugim miejscu znalazła się powódź lub ulewne deszcze (7%), a na trzecim włamanie i przepięcie (6%). Pożar przytrafił się 4% respondentów, tak samo jak wybuch gazu i uderzenie pioruna.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Prawie 70% ankietowanych zadeklarowało, że zdarza im się wrócić do domu, aby sprawdzić, czy zamknęli drzwi, zgasili światło, zakręcili gaz, lub wyłączyli jakieś urządzenie. Przed dłuższym wyjazdem najczęściej sprawdzane jest zamknięcie okien i drzwi balkonowych (73%). Niewiele mniej badanych wypina urządzenia z gniazdek (70%). Tylko 2% nie wykonuje żadnej czynności.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

O badaniu:

Dane pochodzą z badania „Bezpieczeństwo w domu”, które zostało przeprowadzone na zlecenie rankomat.pl przez WAVEMAKER na grupie N=303 w wieku 18-64 lat.

(AM, źródło: Rankomat)