Rankomat: Wakacje w Chorwacji coraz częściej ubezpieczane

0
1321

Chorwacja to dla Polaków wciąż główny kierunek letniego wyjazdu za granicę. Z roku na rok polisa turystyczna do tego kraju cieszy się coraz większą popularnością, co widać w statystykach Rankomat.

W 2023 roku mediana cen za polisę turystyczną do Chorwacji wyniosła niespełna 125 zł za cały pobyt. W 2024 r. to prawie 101 zł, ale sezon urlopowy dopiero się zaczyna. W przeliczeniu na 1 dzień pobytu nad Adriatykiem cena wynosi około 12 zł, a więc prawie tyle, co chorwackie espresso. Przykładowa cena ubezpieczenia za 14 dni w Chorwacji w pierwszej połowie sierpnia zaczyna się od 47 zł dla osoby. To oznacza, że dzień ochrony na chorwackiej plaży można mieć już od 3,35 zł.

Nawet najdroższa oferta rzędu 266 zł za cały pobyt w Chorwacji przez 2 tygodnie nie uszczupli znacząco portfela, bo taka ochrona to zaledwie 19 zł dziennie z bardzo wysokimi kwotami odszkodowania.

– Wizyta u prywatnego lekarza specjalisty w Chorwacji może skutecznie pokrzyżować nie tylko plany urlopowe, ale mocno odchudzić portfel. Dlatego zamiast ryzykować spory wydatek na konsultację czy leczenie, warto zabrać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które daje wyraźnie większą ochronę niż karta zdrowotna EKUZ. Za polisą przemawia niska cena, bo podstawową ochronę można mieć już za około 3 złote dziennie – podkreśla Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Ubezpieczenie do Chorwacji jest najczęściej kupowane na Rankomat w miesiącach letnich, a szczyt zainteresowania przypada na lipiec. W lipcu 2023 r. Chorwacja była drugim najczęściej wyszukiwanym krajem pod kątem zakupu ubezpieczenia (10,28% wszystkich kalkulacji), wyprzedzając inne popularne kierunki, jak Hiszpania, Grecja czy Turcja. To także najlepszy wynik ze wszystkich krajów bałkańskich. Daleko w tyle były Czarnogóra (1,5%) i Albania (1,41%). Minimalnie popularniejsze od Chorwacji okazały się tylko Włochy (10,81%).

(AM, źródło: InerValue)