Rekomendacje nadal kością niezgody pomiędzy rynkiem a nadzorem

0
850

Mimo że rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązują już od ponad dwóch i pół miesiąca, nie słabnie spór pomiędzy zakładami ubezpieczeń sprzedającymi takie polisy a KNF. Jego konsekwencje mogą mieć nieoczekiwany efekt – informuje money.pl.

Serwis przypomina, że niedawno Komisja opublikowała listę 16 towarzystw, które 1 listopada nie stosowały się do części nowych wytycznych. Zestawienie zawierało też wyjaśnienia zakładów na temat powodów takiego postępowania oraz alternatywnych sposobów realizacji celów zawartych w dokumencie. W odpowiedzi na pytania money.pl nadzór przekazał, że prowadzi analizę udzielonych wyjaśnień i w zależności od jej wyników prowadzone będą dalsze działania oraz podejmowane adekwatne środki nadzorcze i sankcyjne określone w przepisach prawa.

Serwis zwraca uwagę, że ubezpieczyciele bardzo źle przyjęli zarówno treść rekomendacji, jak i sposób ich procedowania. Od tej pory pomiędzy KNF a rynkiem trwa cichy spór. Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel branży twierdzi, że zakłady liczą na zmiany kadrowe w nadzorze po jesiennych wyborach parlamentarnych. Według niego tuż przed wakacjami może dojść do podwyżek, za które mieliby być obwinieni urzędnicy z politycznego nadania, co byłoby argumentem przeciwko obecnej ekipie rządzącej.

Money.pl wskazuje, że mocny cios rekomendacjom zadał też Sąd Najwyższy. W opublikowanym niedawno uzasadnieniu do uchwały z 6 października wskazał, że automatyzm w stosowaniu rabatów i upustów na części zamienne oraz usługi w kalkulacjach odszkodowań jest niedopuszczalny, ale w uzasadnionych sytuacjach są one jak najbardziej akceptowalne. Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, komentując uzasadnienie, podkreślił, że rynek dostrzega sprzeczność między stanowiskiem SN a zapisem rekomendacji 17.3 dotyczącej zakazu stosowania rabatów i upustów przez ubezpieczycieli. KNF zapytana przez serwis o możliwość modyfikacji rekomendacji przyznała, że jeśli pojawi się taka konieczność, nadzór podejmie prace nad odpowiednimi zmianami, a wydanie nowych rekomendacji poprzedzone będzie konsultacjami ich projektu z zainteresowanymi podmiotami i instytucjami.

Więcej:

money.pl z 14 stycznia, Karolina Wysota „Ubezpieczyciele na wojnie z KNF. Mogą zadać niespodziewany cios przed wyborami”

(AM, źródło: money.pl)