Z danych zebranych przez serwis xprimm.com wynika, że składka przypisana brutto za rok 2023 w Europie Środkowej i Wschodniej wyniosła 49,11 mld euro, co było rezultatem o 11,8% lepszym od odnotowanego w roku poprzednim. Jednocześnie wiele wskazuje na to, że kwota wypłaconych świadczeń utrzymała się na stosunkowo stabilnym poziomie.
Według dostępnych danych wartość wypłaconych świadczeń w regionie, z wyłączeniem Bułgarii i Serbii, z których brakuje danych obejmujących cały 2023 r., wzrosła o około 4,5%.
Na wszystkich rynkach Europy Środkowej i Wschodniej odnotowano dodatnią dynamikę, w wielu przypadkach dwucyfrową. Jeśli Bułgaria utrzyma tempo z 3 kwartałów, to może legitymować się najwyższym w regionie wskaźnikiem wzrostu. Najbardziej imponujące wyniki pod tym względem odnotowały Albania, Polska, Macedonia Północna i Estonia, ze stopami wzrostu przypisu odpowiednio 19,7%, 17,6%, 17,22% i 15,89%. Ogółem 11 z 17 rynków regionu uzyskało dwucyfrowe wskaźniki.
Polska, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowenia pozostały w pierwszej piątce krajów pod względem całkowitego przypisu składki brutto, utrzymując hierarchię z poprzednich okresów sprawozdawczych. Nie widać znaczących różnic w ich udziale w rynku regionalnym w porównaniu z 2022 r., choć Polska zyskała dodatkowy punkt procentowy kosztem Czech.
Przypis składki brutto z ubezpieczeń na życie wyniósł 12,91 mld euro, prawie 5,3% więcej niż przed rokiem. Powrót polskiego rynku do mocnego tempa wzrostu (14,4%) przyczynił się do pozytywnego trendu w regionie.
Podstawową linią biznesową segmentu majątkowego były ubezpieczenia komunikacyjne. Z szacunków xprimm.com wynika, że składka zebrana z OC osiągnęła poziom 11,09 mld euro (+13,66% r/r), a dla AC 7,98 mld euro, tj. o 19,78% więcej niż przed rokiem. Dane dla Bułgarii i Serbii obliczono na podstawie wyników III kwartału. Całkowity przypis w „komunikacji” wyniósł 19,07 mld euro (+16,14% r/r), co odpowiadało 52,7% wolumenu składek z tytułu ubezpieczeń majątkowych w 2023 r.
(AM, źródło: xprimm.com)