Rozstrzygnięcie TSUE zmieni trend w orzecznictwie dotyczącym „uefek”?

0
473

Pełnomocnicy uczestników pozwów zbiorowych przeciwko TUnŻ Europa i Open Life w sprawach dotyczących polis z UFK złożyli skargi na przewlekłość postępowań. Domagają się od Skarbu Państwa 15 tys. zł zadośćuczynienia dla każdej z takich osób. Powodowie liczą, że ich sytuację poprawi wyrok unijnego trybunału – informuje „Puls Biznesu”.

Gazeta przypomina, że sprawa dotyczy 359 klientów obu ubezpieczycieli. Spór ten trwa od ponad 5 lat, ale utknął na etapie przygotowawczym. Wartość pozwu przeciwko Europie wynosiła 6,4 mln zł w momencie wystąpienia. Obecnie jest to dużo więcej, dlatego pełnomocnicy – kancelaria LWB – zamierzają wystąpić o aktualizację roszczenia. W drugiej ze spraw żądania zwrotu opiewają na 4,6 mln zł. W skardze na przewlekłość postępowania reprezentanci powodów podnoszą, iż spora ich część jest w podeszłym wieku.

Przełomem w sprawie może okazać się werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). LWB skierowała do niego pytania prejudycjalne, w których zwróciła się o rozstrzygnięcie, czy ubezpieczyciel powinien szczegółowo poinformować klientów o ryzyku inwestycyjnym oraz dokładnie wskazać, jakie instrumenty finansowe kupuje za ich pieniądze. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że sektor ubezpieczeniowy obawia się, że werdykt TSUE może być niekorzystny dla zakładów życiowych i wytyczy nową linię orzeczniczą polskich sądów. Dotychczas bowiem to ubezpieczyciele wychodzili zwycięsko z większości sporów dotyczących „uefek”.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 26 listopada, Karolina Wysota „Poszkodowani na polisach z UFK chcą pieniędzy od państwa”:
https://www.pb.pl/poszkodowani-na-p…

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)