Rynek ubezpieczeń: Detronizacja polis z UFK

0
1879

Uważna lektura opublikowanego niedawno raportu Analiz Online na temat sektora ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w pierwszej połowie obecnego roku uprawniała do sformułowania prognozy o kolejnym spadku wartości rynku życiowego. Od wielu lat bowiem filarem sprzedaży działu I są polisy z UFK. I o ile prognoza okazała się być trafna, to określenie dotyczące „uefek” przestało być aktualne.

Uefki” ustąpiły miejsca polisom na życie

Tego, że ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym nie są już głównym źródłem przypisu polskiej „życiówki”, można było się dowiedzieć z lektury raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), podsumowującego wyniki finansowe rynku w pierwszej połowie roku. Dokument pokazywał bowiem, że więcej składek niż w grupie 3 zebrano z ubezpieczeń na życie (gr. 1). Fakt ten trudno jednak traktować jako niespodziankę. Mocny spadek wartości przypisu generowanego przez „uefki” trwa już od kilku lat (z krótką przerwą w 2017 r.), a jednocześnie od paru kwartałów możemy zaobserwować powolny, ale wyraźny renesans popularności umów z grupy 1.

Awans Franza Fuchsa

Gdy krótko przed wakacjami Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wziął pod lupę akcję „Wakacje z PZU Bezpieczne dziecko” wydawało się, że sprawa „rozejdzie się po kościach”. Tymczasem w minionym tygodniu PUODO oficjalnie poinformował, że wszczyna z urzędu postępowanie dotyczące przedsięwzięcia PZU. Innym ciekawym wydarzeniem był awans Franza Fuchsa w strukturach Vienna Insurance Group. Koncern docenił osiągnięcia dyrektora generalnego VIG Polska uzyskane m.in. na naszym rynku i powierzył mu stanowisko zastępcy CEO całej grupy. Na odnotowanie zasługiwało również udostępnienie oferty komunikacyjnej PKO BP w aplikacji mobilnej banku.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 39 z datą wydawniczą 23 września.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl