Grupa PZU rozważy możliwość przejęcia aktywów AXA, które ewentualnie zostałyby wystawione na sprzedaż, oraz mBanku. Zakład nie myśli o sprzedaży któregokolwiek z podmiotów swojego biznesu bankowego oraz chce wzmocnić swoją pozycję w biznesie majątkowym.
– Powiedzieliśmy już niejednokrotnie, że nasza strategia uwzględnia potencjalną ekspansję zagraniczną i rozwój w takich obszarach, jak inwestycje, i że będziemy patrzyli na wszystkie tego typu okazje na rynku. Będziemy też pewnie patrzyli i na tę transakcję [sprzedaż AXA], ale jest za wcześnie, by powiedzieć, czy będziemy w którejś z nich uczestniczyli – powiedział prezes PZU SA Paweł Surówka podczas konferencji prasowej, odnosząc się także do możliwej transakcji przejęcia mBanku.
– Ogłoszenie sprzedaży tak istotnego banku, jakim jest mBank, to zbyt ważna sprawa, by nie była przez nas analizowana. Będziemy ją analizowali tylko w kontekście potencjalnie istniejących synergii naszej części bankowej. PZU nigdy nie rozważało i nie rozważa sprzedaży swoich banków – dodał.
W minionym tygodniu prezes należącego do Grupy PZU banku Pekao SA Michał Krupiński informował, że bank skupia się na wzroście organicznym, ale zlecił analizy dotyczące potencjalnego przejęcia mBanku – podał stooq.pl za IBNews.
Pod koniec października minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił, że rząd jest zainteresowany, żeby aktywa mBanku, wystawione na sprzedaż przez Commerzbank, przeszły w ręce instytucji, które „można powiedzieć, są bardziej krajowe, aniżeli zagraniczne”.
Paweł Surówka powtórzył, że Alior Bank pozostaje inwestycją strategiczną dla PZU – podał stooq.pl za PAP.
– Nie rozważamy sprzedaży żadnego z naszych banków, traktujemy Alior Bank jako inwestycję strategiczną, patrzymy na jego potencjał generowania zysków z działalności podstawowej i ze współpracy z PZU. (…) Jestem przekonany, że cena akcji nie oddaje fundamentów tej spółki – powiedział.
– Dzisiaj wyniki Aliora są pod presją innych regulacji niż to, co widzieliśmy w zeszłym roku. Gramy na nieporównywalnych rynkach, dlatego te wyniki są w tym okresie niższe. Chciałbym mieć przekonanie, że obciążenia na BFG będą niższe – powiedział członek zarządu PZU SA Tomasz Kulik.
Paweł Surówka stwierdził, że jeśli chodzi o wartość banku w grupie i wynikach, to zakład bardziej patrzy na potencjał generowania zysków na działalności podstawowej i wyników grupy oraz nie jest przywiązany do ceny akcji.
– Chcemy być beneficjentem rosnącego biznesu ubezpieczeniowego i sprzedaży produktów, których dotychczas w portfelu nie mieliśmy – dodał.
Paweł Surówka poinformował również, że PZU jest poniżej poziomu 38% udziału w rynku w ubezpieczeniach majątkowych, który założono w strategii.
– Postanowiliśmy bronić wskaźnika mieszanego, który jest lepszy niż założyliśmy – powiedział. – W pewnym sensie presja cenowa się stabilizuje i liczymy na to, że będziemy w stanie nasz udział rynkowy budować – dodał.
Udział rynkowy PZU w ubezpieczeniach majątkowych wynosi 33,5%, podczas gdy strategia zakładała, że pod koniec 2020 roku udział wyniesie 38%.
Ubezpieczyciel zaobserwował w III kw. 2019 r. stopniową stabilizację średnich cen transakcyjnych w OC komunikacyjnym. PZU ocenia, że obserwowana dalsza konsolidacja zewnętrznych sieci dystrybucji wpływa w znacznym stopniu na wzrost kosztów akwizycji wśród firm nieposiadających własnych struktur, potęgując spadek rentowności w tej linii produktowej.
– Widzimy niektórych graczy z dość agresywną polityką cenową. (…) Mamy wrażenie, że te przeceny, które widzieliśmy, są trudne dla graczy, którzy nie posiadają takiej sieci dystrybucyjnej, by sprzedawać te produkty rentownie. Martwi nas ta sytuacja, ale widzimy pewną stabilizację cen – powiedział Paweł Surówka. – Grupa PZU jest w stanie utrzymywać wysoki udział w tym rynku i wysoką rentowność – dodał.
Wskaźnik mieszany z ubezpieczeń komunikacyjnych PZU w III kwartale wzrósł do 94% z 93% w II kwartale 2019 roku. Wynik na działalności lokacyjnej z uwzględnieniem banków i kosztów odsetkowych PZU wyniósł w III kwartale 2 215 mln zł.
Więcej:
AM, news@gu.home.pl
(źródło: stooq.pl, ISBNews, PAP)