Compensa: Ubezpieczenie może pomóc w odzyskaniu zdrowia po wypadku

0
399

Z danych Compensa TU wynika, że w aż 65% przypadków szkód na osobie poszkodowani doznali urazów w zderzeniu dwóch pojazdów. Dlatego zdaniem ubezpieczyciela warto zabezpieczyć się polisą, która obejmuje m.in. organizację i pokrycie kosztów wizyt u specjalistów czy rehabilitacji.

– Liczba wypadków, ofiar i rannych obniżyła się na przestrzeni ostatnich lat, ale to nie zmienia faktu, że na tle innych europejskich krajów polskie drogi wciąż są jednymi z najniebezpieczniejszych. Poza tym statystyki to tylko część zagadnienia. One nie pokazują, jak złożony, kosztowny i czasochłonny potrafi być proces powrotu do zdrowia po wypadku. Podstawowy problem poszkodowanych to przede wszystkim liczony niekiedy w miesiącach czas oczekiwania na wizytę u specjalisty – mówi Dorota Bartkowska, odpowiedzialna za ubezpieczenia zdrowotne w Compensie.

Z danych ubezpieczyciela wynika, że 65% szkód osobowych, czyli związanych z uszczerbkami na zdrowiu, powstaje w wypadkach i kolizjach dwóch samochodów. W 11% szkody są wynikiem potrącenia pieszego, a w 6% rowerzysty. Wśród innych okoliczności tych zdarzeń można wymienić m.in.: kolizję bez udziału innego pojazdu (np. najechanie na „przeszkodę”), szkody parkingowe oraz potrącenie przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu.

Ranny w wypadku drogowym może otrzymać rekompensatę z OC sprawcy zdarzenia. Może też liczyć na świadczenie, jeśli korzysta z NNW, np. w ramach ubezpieczenia na życie czy rozszerzenia własnego OC lub AC.

– Trzeba też pamiętać, że w ramach ubezpieczeń OC i NNW opiekę medyczną organizuje się samemu i dopiero później ubiega się o zwrot pieniędzy za leczenie. Bezpośrednie wsparcie, polegające na organizacji leczenia i bezgotówkowym rozliczeniu, zapewnia natomiast ubezpieczenie zdrowotne. Na rynku za kilkadziesiąt złotych rocznie można znaleźć takie rozwiązania – tłumaczy Dorota Bartkowska.

Ekspertka zwraca uwagę, że taka polisa może zapewnić opiekę ambulatoryjną po wypadku komunikacyjnym. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które znajdowały się w samochodzie w momencie zdarzenia – zarówno poszkodowani, jak i sprawca wypadku (w przypadku OC pomoc otrzyma tylko poszkodowany). W praktyce wygląda to tak, że przebieg leczenia po wypadku rozpoczyna się od pierwszej pomocy i hospitalizacji w ramach NFZ-u, ale dalsze świadczenia medyczne mogą być organizowane i pokrywane przez ubezpieczyciela. Pozwala to znacząco skrócić czas leczenia.

– W ramach ubezpieczenia na wizytę u specjalisty, np. ortopedy, czeka się maksymalnie 5 dni, a specjalistyczne badanie, np. rezonans, odbywa się najpóźniej po 10 dniach od zgłoszenia, na bieżąco umawiane są zabiegi rehabilitacyjne. Te same świadczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej realizowane są w skrajnych przypadkach po odpowiednio 5 i 7 miesiącach od rejestracji – dodaje Dorota Bartkowska.

Ubezpieczenie pozwala także skorzystać z opieki psychologicznej w związku z tzw. zespołem stresu pourazowego (PTSD).

(AM, źródło: Brandscope)