Koronawirus spopularyzował porady telemedyczne

0
472

Pandemia upowszechniła telemedycynę. W maju 19% wszystkich konsultacji odbyło się w ten sposób. Pacjenci coraz chętniej korzystają też z porad specjalistów, które stanowiły 39% teleporad. Oprócz internisty, najczęściej rozmawiają z dermatologiem, ginekologiem, endokrynologiem, ortopedą i alergologiem – wynika z danych Saltus Ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel wskazuje, że w 2019 r. liczba rejestrowanych porad zdalnych stanowiła niecały 1% wszystkich zamawianych konsultacji. Od marca ich popularność zaczęła szybko rosnąć i w maju 19% wszystkich porad odbyło się w tej formie.

– Zmienia się nie tylko popularność, ale też charakter teleporad. Coraz więcej problemów zdrowotnych omawiamy z lekarzem w ten sposób. Jeszcze w styczniu 85% konsultacji to były rozmowy z internistą bądź pediatrą, a tylko 15% dotyczyło pomocy specjalistów. Z miesiąca na miesiąc to się zmieniało i w maju już 39% teleporad stanowiły konsultacje specjalistyczne – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Zakład zwraca uwagę, że w ramach telekonsultacji – podobnie jak w przypadku wizyt w przychodniach – pacjenci najczęściej rozmawiają z lekarzami POZ, czyli internistą lub pediatrą. Rośnie też popularność zdalnych rozmów ze specjalistami. Poradami najczęściej zamawianymi między styczniem a majem były konsultacje dermatologiczne (22% teleporad specjalistycznych). Na drugim miejscu znalazł się ginekolog (19%), a kolejne pozycje zajęli odpowiednio ortopeda (11%) i endokrynolog (11%). Pierwszą piątkę specjalistów zamyka alergolog (9%), z którym konsultowano nie tylko przypadłości związane z sezonem wiosennym (7% ogółu teleporad w styczniu).

– Mimo że wraz ze znoszeniem obostrzeń rośnie liczba wizyt w przychodniach, to popularność telemedycyny nie wróci do poziomu z zeszłego roku. Zarówno pacjenci, jak i lekarze przekonali się do skuteczności, bezpieczeństwa, a także wygody konsultacji zdalnych. Są one też korzystnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w miejscach, gdzie dostępność poszczególnych specjalistów jest ograniczona. Dzięki telemedycynie mogą bez przeszkód omówić swoje problemy z czołowymi ekspertami, znajdującymi się czasem na drugim końcu Polski – dodaje Xenia Kruszewska.

62% ogółu telekonsultacji odbyły kobiety.

(AM, źródło: Brandscope)