Rynki ubezpieczeniowe Europy Środkowej i Wschodniej pod silną presją inflacji

0
296

W pierwszej połowie obecnego roku przypis składki brutto na rynkach ubezpieczeń krajów Europy Środkowej i Wschodniej był o 11% wyższy od odnotowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku i wyniósł 24,78 mld euro – wynika z szacunków ekspertów xprimm.com.

Łączna wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń w regionie CEE (bez Chorwacji i Słowenii, co do których brak danych) osiągnęła poziom 11,34 mld euro, co oznacza spadek o 9,7% r/r. Autorzy obliczeń zastrzegają, że jeśli poziom wypłat w tych dwóch krajach będzie zbliżony do tych z I połowy 2022 r., to łączna wartość zaspokojonych roszczeń może być identyczna lub nieznacznie wyższa niż na koniec czerwca ub.r.

Wszystkie rynki CEE odnotowały wzrost przypisu – często dwucyfrowy. Najwyższe stopy wzrostu, ok. 26%, uzyskano w Albanii i Bułgarii. Dobrymi rezultatami legitymowały się również Polska, kraje bałtyckie, Czechy i niektóre kraje Bałkanów Zachodnich, takie jak Macedonia Północna, Kosowo i Serbia. Jednak znaczną część tego wzrostu przypisuje się inflacji, która choć maleje, w dalszym ciągu wywiera wpływ na region. Wysokie wskaźniki inflacji podniosły koszty materiałów i usług, co spowodowało wyższe wypłaty odszkodowań i zwiększone koszty operacyjne. W odpowiedzi ubezpieczyciele w pierwszej połowie roku skorygowali ceny ubezpieczeń, zwłaszcza w segmentach polis majątkowych i osobowych.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że linie ubezpieczeń komunikacyjnych silnie odczuły inflację szkód, w efekcie czego rynki, które mają większy udział „komunikacji” w swoim portfelu, wykazały największą dynamikę wzrostu wypłaconych odszkodowań. Osobnym przypadkiem jest Rumunia, głównie ze względu na wyjątkową sytuację, jaka powstała po bankructwach City Insurance i Euroins Rumunia, które przesunęły znaczną część odszkodowań do funduszu gwarancyjnego i tym samym wykluczyły je ze statystyk rynkowych.

Pod względem całkowitego przypisu składki brutto Polska, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowenia utrzymały swoje pozycje w pierwszej piątce krajów, nie wykazując znaczących zmian w swoich udziałach w rynku regionalnym w porównaniu z pierwszą połową 2022 r.

(AM, źródło: xprimm.com)