Rząd przyjął projekt przepisów znoszących opłatę ewidencyjną za rejestrację pojazdów

0
409

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Celem noweli jest podniesienie bezpieczeństwa pasażerów, którzy korzystają m.in. z przewozu zamawianego przez aplikację. Zniesiona zostanie ponadto opłata ewidencyjna, która pobierana jest przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych.

Postanowienia nowelizacji przyjętej przez rząd przewidują zniesienie opłaty ewidencyjnej m.in. za:

  • rejestrację pojazdu,
  • wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic,
  • przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie.

Nowe przepisy mają też umożliwić rzetelną weryfikację tożsamości osoby oraz jej uprawnień do kierowania pojazdem, co w założeniu ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych. Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani do weryfikacji:

  • kierowców, którzy wykonują przewozy przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności,
  • dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności z wykorzystaniem e-usługi,
  • po rozpoczęciu współpracy z kierowcą, czy przewóz faktycznie realizuje osoba, której ten przewóz zlecono.

Przedsiębiorca, który prowadzi pośrednictwo przy przewozie osób, będzie miał także prawo i obowiązek przetwarzania informacji dotyczącej osób wykonujących przewóz przez 5 lat – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą.

Nowe przepisy zaostrzą również kary dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach, oraz dla osób wykonujących przewóz za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie.

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(AM, źródło: KPRM)