Produkcja rolna narażona jest na szereg wszechobecnych, losowych niebezpieczeństw, takich jak kradzieże czy pożary budynków i znajdującego się w nich mienia, ale w szczególności na szkody wywołane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak huragany, powodzie, gradobicia.
W działalności rolnej powszechne jest także wysokie ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków, chorób czy śmierci kluczowych osób w gospodarstwie. Nie bez znaczenia pozostają także niebezpieczeństwa natury ekonomicznej, jak znaczący spadek cen, brak popytu i związane z tym trudności ze zbytem produktów rolnych. Dlatego też, tak ważna jest ochrona ubezpieczeniowa zarówno ta obowiązkowa, jak i dobrowolna.
Powyższe elementy skłoniły Rzecznika Finansowego do opracowania dokumentu „Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika i obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych”. Tekst przypomina podstawowe cechy i zasady funkcjonowania ubezpieczeń skierowanych dla rolników.
Przygotowane przez ekspertów Biura Rzecznika analizy zawierają kompendium wiedzy o ubezpieczeniach rolnych, a także praktyczne wskazówki dla klientów, którzy korzystają z ochrony ubezpieczeniowej, w ramach poszczególnych typów ubezpieczeń związanych z szeroko pojętą produkcją rolną i prowadzonym w związku z tym gospodarstwem rolnym.
Opracowanie jest dostępne na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.
(AM, źródło: RzF)