Silne burze konwekcyjne będą kosztować ubezpieczycieli 60 mld dolarów

0
494

W tym roku straty z tytułu katastrof naturalnych po raz kolejny pobiją kilka rekordów. Duża liczba zdarzeń o niskiej i średniej dotkliwości spowoduje w 2023 r. ponad 100 miliardów dolarów strat ubezpieczonych. Główną ich przyczyną są silne burze z piorunami, czyli tzw. silne burze konwekcyjne (SCS). Po raz pierwszy w historii spowodowały one tak duże straty, wynoszące ok. 60 mld dol. – szacuje Swiss Re Institute.

Jérôme Jean Haegeli, główny ekonomista Swiss Re, zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat straty spowodowane silnymi burzami stale rosły o 7% rocznie. Rok 2023 przyniósł prawie 90% wzrost w porównaniu do średniej z poprzednich 5 lat (32 mld dol.) i ponad dwukrotnie przekroczył średnią z poprzednich 10 lat (27 mld dol.).    

Ze względu na swoje położenie geograficzne, szczególnie podatne na SCS są Stany Zjednoczone. W 2023 roku po raz pierwszy została przekroczona kwota 50 mld dol. ubezpieczonych strat z tytułu SCS w USA i będzie ona nadal rosła. Dotychczas w tym kraju miało miejsce 18 zdarzeń, z których każde spowodowało straty ubezpieczone w wysokości 1 mld dol. i więcej.  

Także w Europie odnotowano wzrost ubezpieczonych strat spowodowanych silnymi burzami. SCS kosztowały Włochy ponad 3,3 mld dol., co stanowi najkosztowniejszą w historii Italii stratę ubezpieczeniową związaną z klęskami żywiołowymi.

Huragany, powodzie, pożary i trzęsienia ziemi

Choć tegoroczne straty poniesione w sezonie huraganów na północnym Atlantyku pozostają jak dotąd poniżej średniej, to według Swiss Re Institute huragan Otis prawdopodobnie stanie się najkosztowniejszym zdarzeniem ubezpieczonym w Meksyku. W Nowej Zelandii powodzie i cyklony spowodowały najkosztowniejsze w historii kraju straty ubezpieczone związane z pogodą (2,4 mld dol.). Z kolei pożary na Maui stały się najbardziej kosztownym zdarzeniem pod względem strat ubezpieczonych w historii stanu Hawaje (3,5 mld dol.).

Najkosztowniejszą katastrofą naturalną w 2023 r. było trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Straty ubezpieczone powstałe w wyniku tego zdarzenia wynoszą obecnie 6 mld dol.

(AM, źródło: Swiss Re)