SPBUiR: Jak ubezpieczyć pamiątki związane z Gwiezdnymi Wojnami

0
434

Najdroższą pamiątką związaną z sagą Gwiezdnych Wojen jest kamera reżysera George’a Lucasa o wartości 625 tys. dolarów. Rynek ubezpieczeń oferuje ochronę takich przedmiotów, trzeba je jednak odpowiednio zabezpieczyć.

Marek Porczyński, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR), wskazuje, że ubezpieczenia artykułów kolekcjonerskich to specjalistyczne rozwiązania, wymagające udziału zagranicznych instytucji, takich jak Lloyd’s of London.

– W proces zakupu ochrony zaangażowany jest też broker ubezpieczeniowy. Podstawą kalkulacji ewentualnego odszkodowania może być cena, za jaką przedmiot został zakupiony, jeżeli miało to miejsce niedawno, lub jego aktualna wartość rynkowa. Na tej podstawie m.in. obliczana jest wysokość składki. Trzeba też zwrócić uwagę, że czasem ubezpieczenie może uwzględniać jedynie koszty rekonstrukcji uszkodzonego obiektu – wskazuje ekspert.

Biorąc pod uwagę specyfikę artykułów kolekcjonerskich, trzeba pamiętać, że przed podpisaniem umowy ubezpieczenia należy odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań dotyczących ochrony przedmiotów. Warunkiem koniecznym jest zapewnienie odpowiedniego poziomu sprawnych zabezpieczeń. Właściciel przedmiotów musi też np. zagwarantować, że wszystkie pomieszczenia, gabloty czy inne miejsca przechowywania są zamykane na klucz, gdy pozostają bez dozoru. Powinien również zapewnić ochronę renomowanej firmy posiadającej odpowiednie licencje.

Dopiero przekazanie pełnych informacji o zabezpieczeniach, szczegółowe ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz wysokości ewentualnego udziału własnego ubezpieczonego w pokryciu strat, pozwala na wyliczenie składki za ubezpieczenie. Należy też wskazać, w jaki sposób przedmioty będą użytkowane. Często ubezpieczyciele analizują również doświadczenie i kwalifikacje ubezpieczonego w kwestii przechowywania dzieł sztuki oraz artykułów kolekcjonerskich, jak i historię roszczeń z poprzednich jego polis – wskazuje Marek Porczyński.

Ekspert zwraca uwagę, że nie wolno zapominać o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Podstawowym jest niedopełnienie obowiązków dotyczących zabezpieczeń czy wyrządzenie szkody wynikającej z działania umyślnego właściciela lub złamania prawa. Ochrona nie obejmuje też strat spowodowanych skażeniem radioaktywnym czy biologicznym, jak i działaniami wojennymi czy atakami terrorystycznymi.

– Trzeba też pamiętać, że ubezpieczenie nie uwzględnia zniszczeń będących efektem naturalnego starzenia się przedmiotów lub działania wilgoci, promieniowania słonecznego czy skrajnych temperatur. Chyba że są one spowodowane przez gwałtowne zjawiska pogodowe lub pożar. Także wszelkie szkody powstałe w wyniku renowacji i napraw nieuzgodnionych z ubezpieczycielem nie podlegają ochronie oferowanej przez polisę – dodaje Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia.

Sześć najdroższych artykułów kolekcjonerskich związanych z Gwiezdnymi Wojnami:

  1. figurka Jawy z płaszczem z winylu – 16 500 USD
  2. głowa Chewbacki, która została użyta w filmie (1 z 5 stworzonych) – 172 200 USD
  3. miecz świetlny Luke’a z Epizodu IV – 240 000 USD
  4. hełm szturmowca śnieżnego z Epizodu V – 276 750 USD
  5. miniatura TIE-fightera z Epizodu IV – 402 400 USD
  6. kamera Panavision, której używał George Lucas przy Epizodzie IV – 625 000 USD.

***

*https://www.mentalfloss.com/…

(AM, źródło: Brandscope)