Mija trzydzieści lat od powstania Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Z tej okazji organizacja podsumowała swoje działania w tym okresie.
SPBUiR przypomniało, że od początku tworzyło wraz z grupą wybitnych naukowców i praktyków podstawy nauki i praktyki ubezpieczeniowej, wpływając na rozwiązania prawne. Do najważniejszych dokonań w pierwszej dekadzie naszej działalności Stowarzyszenie zaliczyło stworzenie katalogu zasad etycznych, czyli Karty Sobieszewskiej, rozpoczęcie realizacji działającego do dziś Programu Edukacji Ciągłej oraz przejęcie kwartalnika naukowego „Prawo Reasekuracyjne”. Jednym z najistotniejszych wydarzeń była także organizacja Kongresu Brokerów. Pierwszy odbył się w 1998 roku w Sobieszewie i od tej pory odbywa się corocznie (za wyjątkiem 2020 r. ze względu na pandemię).
Lata 2000–2022 to ciągłe wspólne pokonywanie barier i zakrętów, wynikających m.in. ze zmian, które wymusiło członkostwo w Unii Europejskiej i co za tym szło, konieczności przystosowania się do dużo bardziej rozwiniętych rynków ubezpieczeniowych.
„Przebrnęliśmy razem przez próby osłabienia pozycji brokera na rynku, deregulację, RODO, rewolucję informatyczną, IDD i cały szereg innych zmian dotyczących brokera zarówno jako pośrednika ubezpieczeniowego, jak i przedsiębiorcy. Nie poddawaliśmy się biernie otaczającej rzeczywistości prawnej i ekonomicznej, ale staraliśmy się ją aktywnie kształtować, odnosząc zarówno sukcesy, jak i porażki. Wydaje się, że tych pierwszych było zdecydowanie więcej. Patrzymy więc bez wstydu w przeszłość i z optymizmem w przyszłość” – podkreśla Stowarzyszenie.
Zdaniem SPBUiR obiektywna środowiskowa ocena jego działalności w minionym trzydziestoleciu pozwala mu „optymistycznie spojrzeć w przyszłość z przekonaniem, że wiedza i doświadczenie pozwoli nam na skuteczną realizację bardzo ambitnych planów, bez względu na oczekujące nieuchronnie ciągłe zmiany warunków rynkowych”.
Organizacja przypomniała, że w jej pracę zaangażowanych było wielu wybitnych osób – zarówno brokerów, jak i naukowców, praktyków i pracowników SPBUiR. Wszystkim im przekazała serdeczne podziękowania, podkreślając, że dzięki nim Stowarzyszeniu udało się wypracować pozycję liczącego się partnera i inicjatora wielu wydarzeń rynkowych, które mają znaczący wpływ na jego kształtowanie.
SPBUiR przypomniało również, że w jego pierwszym 30-leciu organizacją kierowało czterech prezesów: Leon Kozicki, Tomasz Mintoft-Czyż, Jacek Kliszcz oraz Łukasz Zoń.
Zobacz też: