Starosta zaoszczędzi na OC nieodebranych aut

0
169

Komisja do spraw Petycji Sejmu skierowała do izby niższej parlamentu projekt zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczący pojazdów odholowanych na specjalne parkingi, po które nikt się nie zgłasza. Nowe przepisy pozwolą starostom zaoszczędzić na kosztach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.) opłacanych dla nieodebranych aut – informuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta przypomina, że w obecnym stanie prawnym do momentu, w którym zapadnie prawomocny wyrok sądu, starosta jest zobowiązany do przetrzymania nieodebranego auta na strzeżonym parkingu oraz opłacenie stawek OC ppm. Tymczasem w wielu przypadkach chodzi o samochody bezwartościowe, a odzyskanie od ich właścicieli nakładów poniesionych na parkowanie i ubezpieczenie jest niemożliwe. Proponowane regulacje przewidują, iż do wyrejestrowania auta będzie wystarczył wniosek starosty,  o ile właściciel został prawidłowo powiadomiony, odebranie auta nie nastąpiło po 3 miesiącach od jego odholowania lub jeśli w ciągu 4 miesięcy nie ustalono właściciela pojazdu lub osoby uprawnionej.

Więcej:
„Rzeczpospolita” z 8 października, Agata Łukaszewicz „Nieodebrane z parkingu auta do wyrejestrowania – projekt zmian w prawie o ruchu drogowym”:
https://www.rp.pl/Prawo-drogowe/…

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)