Statystyki niewypłacalności odzwierciedlają coraz trudniejsze warunki gospodarowania dla firm

0
712

Z danych zgromadzonych przez Coface wynika, że w ciągu dziewięciu miesięcy obecnego roku ogłoszono 1926 niewypłacalności polskich przedsiębiorstw. To o 4,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

– Najnowsze statystyki upadłościowe za trzy kwartały zaczynają potwierdzać negatywny wpływ turbulentnego otoczenia na działalność przedsiębiorstw w mikroskali. Niewypłacalność na drodze sądowej lub w formie obwieszczenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych ogłosiło o 4,6% podmiotów więcej niż w porównywalnym okresie 2021. Wśród głośniejszych i bardziej istotnych upadłości likwidacyjnych znalazły się podmioty z sektora finansowego (Idea Bank, Open Finance), sprzedaży detalicznej (Ordipol, marka Orsay, Go Sport), przetwórstwa spożywczego (Zakład Mięsny ZBYSZKO Zbigniew Kruk) czy branży deweloperskiej (IDS-BUD). Najczęściej, bo aż w 67% przypadków, problemy dotykały przedsiębiorców, a więc podmioty z reguły drobniejsze, niedysponujące dużą bazą kapitałową. Niestety biorąc pod uwagę utrzymujący się wysoki poziom inflacji i stóp procentowych w Polsce i Europie, problemy z surowcami energetycznymi, już widoczne osłabienie inwestycji i konsumpcji w gospodarce, perspektywy w zakresie dynamiki wzrostu niewypłacalności będą w kolejnych miesiącach tylko gorsze – komentuje Barbara Kamińska, dyrektorka ds. oceny ryzyka w Coface Poland.

Od początku stycznia do końca września sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 767 polskich firm – o 22,5% więcej niż rok temu. Dodatkowo w KRZ opublikowano 1159 tzw. obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego (bez rejestracji w sądzie). Ta liczba była z kolei o 4,6% niższa od ubiegłorocznej.

(źródło: Coface)

Coface wskazuje, że wśród postępowań sądowych zdecydowanym liderem są postępowania o zatwierdzenie układu – 402 sprawy, a ich liczba wzrosła o 126%, głównie w związku z popularnością stosowania procedury pozasądowej, w następstwie której sąd ogłasza tego typu decyzję. Wzrosła także liczba postępowań sanacyjnych. Zmalała natomiast liczba upadłości likwidacyjnych oraz obu form postępowań układowych.

Statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w budownictwie, transporcie, handlu oraz w usługach. Mniej przypadków zanotowano tylko w produkcji, a sytuacja w rolnictwie się nie zmieniła. Ubezpieczyciel nadal obserwuje trend, w którym liczba (ponad 2/3) niewypłacalności przedsiębiorców znacznie przewyższa liczbę niewypłacalnych spółek z o.o., których wcześniej zawsze było najwięcej w zestawieniach.

(AM, źródło: Coface)