SVB upada. Co z nieubezpieczonymi depozytami?

0
1049

Silicon Valley Bank, szesnasty największy bank w Stanach Zjednoczonych trafił 10 marca pod zarząd państwowy po tym, jak nie był w stanie zrealizować wypłat dla klientów masowo wycofujących swoje środki. To największy bank, który upadł od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Istnieje duże ryzyko, że zdecydowana większość deponentów SVB straci pieniądze, gdyż ich depozyty były nieubezpieczone, choć istnieje możliwość, że z pomocą przyjdzie im administracja federalna.

SVB to bank specjalizujący się we wspieraniu klientów z sektora nowych technologii. Jak wskazał Reuters, na koniec ubiegłego roku został sklasyfikowany jako 16. największy bank w USA pod względem wielkości posiadanych aktywów, wynoszących około 209 miliardów dolarów. W ocenie agencji do upadku SVB przyczynił się splot czynników, z których za najistotniejsze są uznawane agresywne podwyżki stóp procentowych przez Fed z 2020 r. Pogorszyły one warunki finansowe w sektorze startupów.

Kalifornijskie organy nadzoru bankowego, które przejęły zarząd nad SVB, wyznaczyły Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów jako syndyka do późniejszego zbycia swoich aktywów. FDIC już poinformowała, że wszyscy ubezpieczeni deponenci będą mieli pełny dostęp do swoich ubezpieczonych depozytów nie później niż 13 marca rano. Problem jednak w tym, że według danych na koniec 2022 roku 89% z 175 mld dol. depozytów SVB nie było ubezpieczonych. Bankowe depozyty są ubezpieczane przez państwo do wysokości 250 tys. dolarów, ale przedstawiciele administracji zapowiedzieli, że będą starać się chronić także niegwarantowane konta. Wśród rozważanych opcji ma być przejęcie SVB przez inny bank.

Reuters zwraca uwagę, że upadek Silicon Valley Bank jest największym od czasu bankructwa Washington Mutual w 2008 roku, które przyczyniło się do ówczesnego kryzysu finansowego. Jak podała agencja, amerykański rząd ma ogłosić „materialne” decyzje w sprawie wsparcia depozytów klientów upadłego w piątek banku, by uniknąć rozprzestrzenienia się negatywnych efektów na szerszy sektor bankowy.

(AM, źródło: Reuters)