Aéma Groupe kupiła francuski biznes Avivy

0
465

Aviva sprzedała swój biznes we Francji tamtejszej Aéma Groupe. Wartość transakcji, w ramach której Aviva France zmieni właściciela, wynosi 3,2 mld euro. Dezinwestycja jest elementem strategicznej transformacji brytyjskiego ubezpieczyciela, polegającej na koncentracji działalności na rynkach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie.

– Sprzedaż Aviva France to kamień milowy w realizacji naszej strategii. To doskonały wynik dla akcjonariuszy, klientów, pracowników i dystrybutorów. Transakcja wzmocni siłę finansową Avivy – powiedziała Amanda Blanc, CEO Aviva. Podkreśliła jednocześnie, że transakcja zapewni Aéma Groupe miejsce w pierwszej piątce francuskiego rynku ubezpieczeń. – Jestem przekonana, że Aéma Groupe będzie doskonałym właścicielem Aviva France – stwierdziła.

Transakcja obejmuje francuską działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń ogólnych i zarządzania aktywami oraz 75% udział w Aviva France, a także francuskie operacje zarządzania aktywami Aviva Investors. 

Szacowany wpływ finansowy dezinwestycji na Avivę na dzień 31 grudnia 2020 r. to m.in. zwiększenie nadwyżki kapitałowej Solvency II 3 o ok. 0,8 mld funtów brytyjskich oraz współczynnika pokrycia Solvency II o ok. 22 punkty procentowe, a także wzrost nadwyżki kapitału powyżej 180% współczynnika pokrycia Solvency II 3 o ok. 2,1 mld funtów brytyjskich.

Transakcja podlega konsultacjom i zwyczajowym warunkom, w tym uzyskaniu odpowiednich zgód organów regulacyjnych. Proces sprzedaży ma zostać sfinalizowany do końca 2021 r.

Aéma Groupe jest wiodącym francuskim ubezpieczycielem wzajemnym, z 8 milionami klientów, przychodami przekraczającymi 8 miliardów euro i 7,4 miliarda euro kapitału własnego. Firma powstała w styczniu 2021 roku w wyniku połączenia Macif Group i Aésio Mutuelle. Przejmowana przez nią Aviva France ma 3 miliony klientów i 7,8 miliarda euro przychodów. 

Kierownictwo i pracownicy Aviva France przejdą do nowego właściciela wraz z firmą, która ma działać jako samodzielny, autonomiczny podmiot w ramach Aéma Groupe, zapewniając ciągłość usług. 

Źródła agencji Reutersa przekazały, że 26 lutego do Avivy mają trafić ostateczne oferty na polskie operacje, które mogą przynieść brytyjskiej firmie około 2 mld euro. Podały też, że grupa jest w trakcie sprzedaży swojego włoskiego biznesu.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here