Global Data: Drony pozwalają zachować dystans

0
399

Należy się spodziewać, że wdrażanie wykorzystania dronów przez branżę ubezpieczeniową przyspieszy wskutek pandemii. Zmienia ona sposób interakcji między ludźmi i firmami, a bezkontaktowe inspekcje za pomocą dronów będą mieć coraz większą wartość dla ubezpieczycieli.

W technologię dronową inwestuje 35% firm z branży ubezpieczeniowej – wynika z najnowszego kwartalnego przeglądu trendów technologicznych autorstwa Global Data. Jeszcze większy odsetek – 68% firm – oczekuje, że technologia ta zrewolucjonizuje sektor. Od dawna przewidywano, że drony znajdą zastosowanie w ocenie szkód na dużych obszarach – w ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych dla przedsiębiorstw, jak również w ubezpieczeniach rolnych. Koronawirus sprawił, że korzyści, jakie ta technologia przynosi, branży stały się widoczne jak na dłoni.

Beatriz Benito, analityczka ubezpieczeniowa z Global Data komentuje: – Drony są szczególnie przydatne do inspekcji wielkoformatowej i trudnodostępnej infrastruktury, jak również rozległych obszarów gruntów. Wartość rozwiązania, jakim są drony, polega na szybkości i bezpieczeństwie procesu likwidacji szkód, skutkujących sprawnością operacyjną i oszczędnością.

Fizyczna ocena szkód dokonywana na miejscu przez człowieka przestaje być wykonalna w epoce Covid-19, społecznego dystansu i innych ograniczeń kwarantanny. Sprowadzenie kontaktów do minimum stało się nie tylko istotne, ale wprost konieczne ze względu na wprowadzone środki zapobiegawcze czy samoizolację stron – likwidatorów szkód, przedstawicieli ubezpieczyciela obsługujących wypłatę odszkodowań i ubezpieczonych. Oznacza to, że dokonywanie oględzin majątku po szkodzie, wraz z właścicielem polisy, może już nie wchodzić w grę.

Technologia dronowa upowszechni się w ubezpieczeniach w związku z katastrofami naturalnymi występującymi w różnych miejscach na ziemi. Zmiany klimatyczne odpowiadają za coraz bardziej skrajne zjawiska wywołane pogodą, takie jak huragany, powodzie i tsunami, jak również katastrofy naturalne o charakterze innym niż pogodowy, takie jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i pożary lasów. Po katastrofie podczas kwarantanny ubezpieczyciele domów mogą wykorzystywać drony do oględzin nieruchomości, przy zachowaniu dystansu społecznego.

W czasie gdy wielu ubezpieczycieli poniosło straty wskutek pandemii, technologia mająca potencjał oszczędności operacyjnych prawdopodobnie okaże się atrakcyjna dla branży. Z drugiej strony klienci skorzystają na przyspieszeniu procesu likwidacji szkód i szybszej wypłacie odszkodowań – podsumowała Benito.

AC