Wimbledon o krok przed innymi

0
119

Wimbledon, prestiżowy turniej tenisowy, otrzyma ponad 100 mln funtów ze swojego ubezpieczenia na wypadek pandemii, które opłaca od czasu epidemii SARS w 2003 r.

Okazuje się, że Wimbledon jest jedną z nielicznych imprez przygotowanych na wybuch pandemii koronawirusa. – Wimbledon wyprzedza o krok większość firm, posiadając ubezpieczenie obejmujące aktualne wydarzenia – komentuje analityk ubezpieczeniowy z firmy Global Data Ben Carey-Evans. – Płacił ok. 1,5 mln funtów rocznie składki za ubezpieczenie pandemiczne od 2003 r., kiedy to świat nawiedziła epidemia SARS. W ciągu 17 lat zapłacił ok. 25,5 mln funtów składek i teraz spodziewa się wypłaty ok. 114 mln funtów, więc była to bardzo rozsądna inwestycja.

Wydarzenia sportowe najwyższej rangi, takie jak mecze Premier League i The Open (najbardziej prestiżowy, najstarszy turniej golfowy rozgrywany w Wielkiej Brytanii) zostają odwołane lub przełożone, a co za tym idzie, ich organizatorzy ponoszą ogromne straty.

Bezprecedensowe zakłócenie kalendarza imprez spowodowane przez Covid-19 i niebagatelna suma wypłaty dla Wimbledonu z pewnością sprawią, że wszyscy organizatorzy imprez na świecie będą się starali zainwestować w taki produkt ubezpieczeniowy w przyszłości. W ten sposób ubezpieczenie pandemiczne przestanie być produktem niszowym, a stanie się niezbędne dla organizatorów wielkich imprez sportowych czy koncertów.

Wobec gwałtownego wzrostu popularności i znacznego poziomu ryzyka związanego z tym produktem, ubezpieczyciele będą musieli zmierzyć się z problemem wyceny składek.

Dane, jakimi dysponuje zespół SportCal Global Data, wskazują, że Wimbledon zarabia rocznie ok. 160 mln dol. na prawach do transmisji, 151 mln dol. na kontraktach sponsorskich i ok. 52 mln dol. na sprzedaży biletów. Zaoszczędzi 38,7 mln dol. na nagrodach pieniężnych i jeszcze więcej na płacach personelu, ale nadal suma utraconego dochodu będzie znaczna, pomimo wypłaty z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie stanowi ograniczenie strat poniesionych przez turniej, który znajdzie się w dużo lepszej sytuacji niż większość innych imprez światowych w tym okresie.

AC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here