Swiss Re: Świetlana przyszłość ubezpieczeń w nowym porządku światowym

0
500

Działania związane z restrukturyzacją łańcucha dostaw mogą do 2026 r. wygenerować 33 mld dolarów składek z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Z kolei ubezpieczenia związane z energetyką przyniosą dodatkowe 237 mld USD składek do 2035 r. Natomiast globalne składki na ubezpieczenia rolne do 2030 r. prawie podwoją się, sięgając 80 mld USD – prognozuje Swiss Re Institute w najnowszym badaniu „Utrzymanie odporności: rola ubezpieczycieli majątkowych w nowym porządku światowym”.

– Po sześciu miesiącach wojny na Ukrainie nasz świat zmienił się diametralnie. Wskutek wojny i pandemii przenosimy się ze świata połączonego do wielobiegunowego, borykającego się z zakłóconymi łańcuchami dostaw, kryzysami energetycznymi i żywnościowymi. Ubezpieczenia stają się coraz ważniejsze dla gospodarki, przyczyniając się do stabilności finansowej przedsiębiorstw poprzez pokrycie ryzyka związanego z łańcuchem dostaw. Branża może również ułatwić przejście na zieloną gospodarkę, ubezpieczając i inwestując w infrastrukturę energii odnawialnej, a rozszerzając ubezpieczenia rolne, może przyczynić się do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział Jérôme Haegeli, główny ekonomista Swiss Re.

Swiss Re wskazuje, że według rynkowych oczekiwań restrukturyzacja łańcucha dostaw spowoduje inwestycje w nową infrastrukturę i zakłady produkcyjne, zwiększając zapotrzebowanie na ubezpieczenia inżynieryjne. Przewiduje się, że reshoring (przeniesienie produkcji z zewnątrz do kraju macierzystego producenta) wygeneruje dodatkowe 30 miliardów dolarów w globalnych składkach na ubezpieczenia komercyjne w ciągu najbliższych pięciu lat, głównie z ubezpieczeń inżynieryjnych, majątkowych i odpowiedzialności cywilnej. Friend-shoring zwiększyłby składki o 3 mld USD. 

Autorzy badania są zdania, że jeśli kraje osiągną wszystkie zdolności w zakresie energii odnawialnej, do których dążyły do tej pory, to inwestycje te wygenerują dodatkowe składki z sektora energetycznego w wysokości 237 mld USD do 2035 r. Jednak przejście na zieloną gospodarkę wymaga globalnych wysiłków i fragmentacja oparta na kwestiach geopolitycznych i dotyczących bezpieczeństwa może potencjalnie utrudnić wymagane globalne skoordynowane działania.

Z powodu zakłóceń łańcucha dostaw spowodowanych pandemią i wojną na Ukrainie ceny żywności poszybowały w górę. Susze i ulewne deszcze w kluczowych krajach rolniczych doprowadziły do nieurodzaju, co jeszcze bardziej podniosło ceny. Przy prognozie, że globalna populacja osiągnie poziom 10 miliardów osób w ciągu najbliższych trzech dekad, globalne bezpieczeństwo żywnościowe stało się jeszcze ważniejsze. Ubezpieczenia rolne zaczęły odgrywać kluczową rolę w pomaganiu rolnikom w utrzymaniu poziomu dochodów i kontynuowaniu działalności rolniczej nawet w przypadku utraty plonów. Przewiduje się, że globalne składki na ubezpieczenia rolne wzrosną z 46 mld USD w 2020 r. do 80 mld USD do 2030 r.

(AM, źródło: Swiss Re)