Ubezpieczyciele sadzą las i chcą zatrzymać falę samobójstw

0
712

Najnowsza faza aktywności ubezpieczycieli w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu była mocno zróżnicowana. Cechą wspólną wszystkich działań było to, że dotyczyły one ważkich problemów społecznych.

PZU pomaga zatrzymać falę samobójstw

Wśród ostatnich przedsięwzięć z zakresu CSR znalazły się dwie inicjatywy PZU. Pierwszą z nich było dofinansowanie z funduszu prewencyjnego serwisu „Życie warte jest rozmowy” uruchomionego przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Dzięki platformie internetowej każdy, kto myśli o samobójstwie lub ma za sobą próby samobójcze, otrzyma dostęp do rzetelnej wiedzy, wskazówek, jak radzić sobie z kryzysem, a także będzie mógł napisać do specjalistów wiadomość online. Wsparcie na stronie otrzymają także ci, którzy chcą pomóc bliskim będącym w kryzysie lub po próbie samobójczej.

– Poprzez swoją działalność prewencyjną chcemy nie tylko zapobiegać wypadkom komunikacyjnym, w życiu codziennym, w zakładach pracy czy podczas wypoczynku, ale także dbać o kondycję fizyczną i psychiczną Polaków. To szczególnie istotne w czasach pandemii, która uświadomiła nam wszystkim, jak ważne jest zdrowie, także psychiczne. To właśnie w trosce o nie we współpracy z Polskim Towarzystwem Suicydologicznym sfinansowaliśmy powstanie pierwszej w Europie platformy dla osób w kryzysie i ich bliskich. Nad jakością treści merytorycznych czuwa Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych, którego członkami są najlepsi specjaliści z całej Polski. Mamy nadzieję, że serwis będzie pomocny  dla osób w kryzysie i ich bliskich, a uratowanie choćby jednego życia będzie dla nas ogromnym  sukcesem – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji PZU.

– Dzięki rocznej pracy naszych specjalistów udało nam się stworzyć wyszukiwarkę miejsc w całej Polsce, w których można znaleźć bezpłatną pomoc psychiatryczną, psychologiczną i prawną. Nasze narzędzie pozwala filtrować informacje na podstawie kryteriów miejsca zamieszkania, wieku – pomagamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym − oraz tego, czy dana pomoc jest całodobowa, czy dostępna w określonych godzinach – mówi kierownik projektu dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Tylko w zeszłym roku w Polsce 5165 dorosłych i aż 107 dzieci odebrało sobie życie. Według statystyk na każde samobójstwo w grupie wiekowej do 18. roku życia przypada od 100 do 200 prób samobójczych.

Jak pomóc pacjentom i lekarzom

Drugim przedsięwzięciem był zakup przez TUW PZUW nowoczesnych zdalnych stetoskopów.  Innowacyjny sprzęt trafi do placówek Grupy Nowy Szpital w Świebodzinie, Olkuszu, Świeciu, Nakle i Szubinie, Wąbrzeźnie, Kostrzynie nad Odrą, Szprotawie, Skwierzynie oraz Wschowie.

Oparte na sztucznej inteligencji urządzenia pozwalają na badanie płuc i serca na odległość. Są pomocne zwłaszcza w przypadku osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. Zwiększają bezpieczeństwo lekarzy i personelu medycznego.

– Naszą ideą jest pomagać. Dzięki innowacyjnym technologiom możemy wspierać leczenie pacjentów, a także ułatwiać pracę lekarzom i personelowi medycznemu oraz chronić ich przed zarażeniem koronawirusem. Społeczne zaangażowanie jest istotnym elementem naszej działalności, a wybuch pandemii stał się szczególnym wyzwaniem. Wspomagamy szpitale nowoczesnym sprzętem i środkami ochrony – podkreśla Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

– W czasie epidemii wszyscy przekonaliśmy się, jak pomocne są nowoczesne technologie w medycynie. Przekazane przez TUW PZUW urządzenia znajdą praktyczne zastosowanie w naszych placówkach i będą wspierały lekarzy w ich codziennej pracy – mówi Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital Holding. Jak dodaje, stetoskopy będą wykorzystywane m.in. w szpitalnych oddziałach ratunkowych i poradniach lekarzy rodzinnych, gdzie często stan pacjenta wymaga konsultacji ze specjalistą w innym ośrodku.

– Nowatorskie urządzenia pozwalają na łatwe i dokładne badanie bezpośrednio i na odległość. Pacjent może sam umieszczać urządzenie we wskazanych miejscach na klatce piersiowej, a przebywający z dala od niego lekarz za pośrednictwem internetowej platformy dostaje natychmiastowy odczyt. Wyniki badań są w każdym miejscu i czasie dostępne online dla lekarza – wyjaśnia Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych TUW PZUW.

Powstaje las Unum

Z kolei Unum Życie za zdalne przystąpienie minimum 80% personelu do ubezpieczeń grupowych posadzi drzewa, nagradzając eko-certyfikatem firmę, która zdecydowała się zawrzeć umowę. Drzewa zostaną posadzone w województwie śląskim, w gminie Ogrodzieniec. Zakup i sadzenie sadzonek sfinansuje w pełni Unum Życie. Liczba drzew zależna będzie od liczby osób objętych ubezpieczeniem grupowym w danej firmie. W tej chwili Unum posadziło już 80 drzew.

– Chroniąc siebie i bliskich ubezpieczeniem grupowym Unum, możemy również zatroszczyć się wspólnie o naszą planetę. To doskonałe uzupełnienie naszej misji i dodatkowa zachęta dla współpracujących z nami pracodawców, by oszczędzać papier, przyczyniając się tym samym do zwiększenia produkcji tlenu oraz walki z globalnym ociepleniem – komentuje Joanna Grudnik, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Grupowych Unum Życie.

Odpowiedzialność społeczna Ergo Hestii doceniona przez ekspertów

Natomiast Ergo Hestia kolejny rok z rzędu została nagrodzona Srebrnym Listkiem CSR przez tygodnik „Polityka”. To wyróżnienie dla najbardziej odpowiedzialnych i zaangażowanych społecznie firm. Sopocka firma jest jedynym ubezpieczycielem wśród laureatów.

– Srebrny Listek otrzymujemy już po raz kolejny, co potwierdza wysokie zaangażowanie naszej firmy w działania proekologiczne oraz wspierające odpowiedzialne zarządzanie. Cieszymy się, że nasze działania z zakresu zrównoważonego rozwoju są doceniane. Zobowiązuje to nas do realizowania kolejnych projektów w tym obszarze – podkreśla dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Ergo Hestii Mario Zamarripa.

Listki CSR to prestiżowa nagroda przyznawana już po raz dziesiąty. Wraz z kolejnymi edycjami zmienia się postrzeganie i analiza wdrażanych działań z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienia poprzedzone są analizami ekspertów. Tym razem dodatkowo zbadali oni firmy w kilku obszarach, takich jak strategiczne podejście do ESG, rozwiązanie związane z dekarbonizacją i ochroną klimatu, relacje w szerszym łańcuchu wartości, kodeks etyki i jego przestrzeganie przez pracowników i podmioty współpracujące, praktyki w obszarach, takich jak ład korporacyjny, prawa człowieka, uczciwość biznesowa.

(AM, źródło: Ergo Hestia, PZU, Unum)