W LINK4 od dłuższego czasu testujemy technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jednym z obszarów tej technologii, który przeszedł drogę od koncepcji, przez test i kalibrację do wdrożenia produkcyjnego, jest projekt dotyczący analizy zawartości zdjęć.
W ramach trwającej trzy miesiące fazy pilotażowej przeprowadzono proces treningu oraz dostrajania modeli sztucznej inteligencji na próbce kilkudziesięciu tysięcy zdjęć. Dzięki współpracy ekspertów biznesowych LINK4 oraz specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją możliwe było opracowanie optymalnych algorytmów umożliwiających znaczną automatyzację procesu.
Przygotowane w ten sposób algorytmy pozwalają, w czasie krótszym niż kilka sekund, na weryfikację kompletności oraz poprawności dokumentacji zdjęciowej pojazdu, m.in.: klasyfikację profilu pojazdu widocznego na zdjęciu, dowodu rejestracyjnego, odczyt numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz przebiegu pojazdu na podstawie zdjęć licznika.
Odczytanie danych ze zdjęć pozwala na ich weryfikację z informacjami podanymi podczas zawierania umowy, np. poprawności deklaracji aktualnego przebiegu czy innych danych pojazdu.
W trakcie prac pilotażowych dużym wyzwaniem okazał się precyzyjny odczyt numeru VIN oraz przebiegu pojazdu. W celu opracowania skutecznych metod specjaliści Apreel przeprowadzili wiele analiz porównawczych. Efektem pracy było skonstruowanie unikalnego podejścia, bazującego na najnowszych wynikach badań w obszarze tzw. scene text recognition. Podejście to pozwoliło na opracowanie modeli uczenia głębokiego (deep learning) dających ponad 90-procentową dokładność odczytu danych.
Zarówno na etapie pilotażu, jak i przy wdrożeniu docelowym w projekcie uczestniczył również Zespół Robotyzacji LINK4. Dzięki wykorzystaniu technologii RPA udało się uniknąć skomplikowanej i pracochłonnej integracji.
Po zakończonej sukcesem fazie pilotażowej rozwiązanie zostało w pełni zintegrowane z systemami oraz procesami LINK4. Wprowadzenie tego innowacyjnego podejścia pozwoliło na ponad dziesięciokrotne usprawnienie procesu weryfikowania dokumentacji.
Dzięki zastosowaniu technologii sztucznej inteligencji niezależnie od źródła pochodzenia zdjęć (sieć agencyjna czy aplikacja do zdalnych oględzin udostępniana klientowi) proces weryfikacji został zautomatyzowany, a do manualnej kontroli trafiają tylko sprawy, w których algorytmy wykryły braki lub nieprawidłowości.
Dodatkowo dzięki technologii RPA stworzyliśmy interface ułatwiający i przyspieszający manualną weryfikację i obsługę oznaczonych przypadków. Narzędzie umożliwia m.in. bezpośredni podgląd zdjęć, sprawdzenie, jakie nieprawidłowości zostały wykryte, wysłanie na wskazany e-mail z informacjami o danej sprawie, a także pozwoli na dalsze usprawnianie algorytmu sztucznej inteligencji.
Maciej Natorski
dyrektor Obszaru Innowacji i Robotyzacji LINK4
O autorze
Maciej Natorski – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pasjonat nowych technologii i motoryzacji. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się budowaniem strategii innowacji i R&D. Z sukcesami wdrażał rozwiązania w bankowości, telekomunikacji oraz obecnie w sektorze ubezpieczeniowym.
W 2010 r. rozpoczął karierę w Alior Banku, gdzie po zdobyciu doświadczenia w sprzedaży dołączył do Obszaru Innowacji i Projektów Strategicznych i zajął się wdrożeniem nowoczesnej bankowości. Następnie zgłębił branżę telekomunikacyjną, realizując projekty w największej w Polsce firmie telekomunikacyjnej Orange Polska. Współpracował zarówno z polskim, jak i francuskim oddziałem Orange Labs, gdzie był uczestnikiem wielu innowacyjnych inicjatyw, także międzynarodowych. Zyskał uznanie, zdobywając między innymi prestiżową nagrodę dla kreatorów innowacji Telekreator.
W 2017 r. zasilił szeregi jednej z najbardziej innowacyjnych polskich firm ubezpieczeniowych LINK4, gdzie stworzył Obszar Innowacji i Robotyzacji Procesów Biznesowych oraz objął nad nim kierownictwo.
Został laureatem jubileuszowej X edycji konkursu PNSA w kategorii „Innowacje w dziedzinie sprzedaży” oraz wyróżniony w dodatkowej kategorii „Supersprzedawca”.