Sztuczna inteligencja w diagnostyce PZU Zdrowie

0
495

PZU Zdrowie wdrożyło w swojej sieci diagnostycznej pilotażowy program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej. Rozwiązanie opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki niemu czas wykonania opisu w razie wykrycia udaru zostaje skrócony z kilku godzin do nawet kilku minut i pozwala na szybkie udzielenie pomocy pacjentowi.

Model AI został opracowany przez firmę BrainScan, w oparciu o dane z 40 tysięcy badań tomografii komputerowej głowy zrealizowanych w sieci diagnostycznej PZU Zdrowie. Następnie był testowany przez lekarzy radiologów w bieżących badaniach, aby potwierdzić jego skuteczność. Zgodność opisu lekarza radiologa z rozpoznawalnością modułu AI wynosi około 98%. Oprogramowane posiada certyfikat medyczny i w dalszym ciągu jest rozwijane. PZU Zdrowie zamierza korzystać z niego w blisko 40 pracowniach diagnostyki obrazowej.

– W PZU Zdrowie cały czas testujemy innowacje medyczne. Dzięki nim nasi pacjenci mają dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej, a lekarze komfortowe warunki pracy. Jednak rozwiązanie zapewnia coś szczególnie cennego – czas, który pozwala ratować ludzkie życie. Cieszę się, że możemy być pionierami tego niezwykłego wdrożenia. Planujemy rozszerzyć zakres programu o rozpoznawanie innych jednostek chorobowych głowy, m.in. onkologicznych, w badaniach tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego – mówi Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie.

Rozwiązanie wdrożone w pracowni diagnostycznej wspomaga pracę lekarza radiologa poprzez automatyczne rozpoznanie zmiany zagrażającej życiu. Algorytm generuje wstępną diagnozę i dokonuje oznaczenia badania specjalnym znacznikiem. Dzięki temu możliwe jest niemal natychmiastowe podjęcie procesu leczenia, co w konsekwencji zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich uszkodzeń mózgu oraz zwiększa szanse na przeżycie pacjenta.

(AM, źródło: PZU)