Technologia to miecz obosieczny

0
730

W 2023 r. Allianz odnotował 29% wzrost w zapobieganiu oszustwom w liniach ubezpieczeń indywidualnych w porównaniu z rokiem poprzednim. Poprawa nastąpiła w rozmaitych typach fraudów, w tym w ubezpieczeniach komunikacyjnych i majątkowych, pod względem wykrywania fałszywych danych podawanych przy zawieraniu polisy oraz działalności brokerów-widm – podaje portal Insurtech Insights.

Niemniej jednak oszuści stale przyjmują nowe taktyki. Rośnie np. liczba stłuczek z użyciem skutera w celu wyłudzenia odszkodowania albo wykorzystanie w tym samym celu zmanipulowanych w technologii shallow fake obrazów. Liczba oszustw z użyciem aplikacji do manipulowania obrazów w czasie rzeczywistym, zapisów wideo i dokumentów wzrosła o 300% od 2022 do 2023 r., wskazując na coraz większy problem dla branży ubezpieczeniowej.

W jednym przypadku zdjęcie prywatnego vana zamieszczone w mediach społecznościowych zostało zmanipulowane przez oszustów i użyte do zgłoszenia roszczenia odszkodowawczego za wypadek, który nigdy nie miał miejsca. Zespół ds. przeciwdziałania oszustwom w brytyjskiej firmie ubezpieczeniowej LV= oznaczył roszczenie jako wątpliwe i odkrył dokonanie manipulacji obrazu.

Poza edytowaniem zdjęć inne nowe technologie, takie jak AI i deepfakes, stanowią wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej i konsumentów. W odpowiedzi Allianz inwestuje w możliwości wykrywania fraudów, wchodząc w partnerstwo z Clearspeed, twórcą narzędzia do analizy głosu. Współpraca umożliwi ubezpieczycielowi wykrywanie większej liczby oszustw, usprawnienie procesu likwidacji szkód i zapewnienie lepszego doświadczenia klientom.

Technologia Clearspeed pomaga rozpoznać wcześniej niewykrytych potencjalnych oszustów i dostarcza wiedzy służącej lepszemu podejmowaniu decyzji i gospodarowaniu zasobami. To partnerstwo służy wspieraniu klientów wzmocnionymi środkami zapobiegania fraudom i świadczy o tym, że Allianz wyprzedza ewoluujące taktyki oszustów.

AC