Wielkość sprzedaży słoweńskiej Grupy Triglav działającej przede wszystkim w regionie Adriatyku wzrosła w 2023 r. o 12%, do 1,78 mld euro, natomiast jej zysk przed opodatkowaniem wyniósł 21,1 mln euro. Na zysku zaciążyły regulowane ceny uzupełniających ubezpieczeń zdrowotnych w Słowenii i rekordowo wysokie roszczenia katastroficzne. Wobec tych uwarunkowań oraz presji inflacyjnej oddziałującej na koszta, współczynnik łączony w segmencie ubezpieczeń majątkowych i zdrowotnych wzrósł do 101,6%.
Grupa utrzymała swoją siłę kapitałową i stabilność, co potwierdza ponownie wysoki rating kredytowy A ze stabilną perspektywą średniookresową. W 2024 r. grupa spodziewa się, że warunki prowadzenia działalności wrócą do normalności i planuje osiągnąć całkowitą wielkość sprzedaży ok. 1,6 mld euro, zysk przed opodatkowaniem 100–120 mln euro i współczynnik łączony w ubezpieczeniach majątkowych i zdrowotnych ok. 95%.
W Słowenii, gdzie Grupa Triglav zbiera 63% swojej składki, wzrost składki wyniósł 9%, zgodnie z trendami rynkowymi. Na innych rynkach adriatyckich wzrost wyniósł 7%, podczas gdy na rynku międzynarodowym, gdzie grupa działa na zasadzie swobody przepływu usług i prowadzi działalność reasekuracyjną, wzrost osiągnął 28%. 2023 rok obfitował w katastrofy naturalne, które spowodowały szkody ubezpieczone szacowane na 212 mln euro brutto na poziomie Grupy. Najwięcej strat katastroficznych spowodowały burze z gradem i wichury oraz powodzie w Słowenii. Dotknięte zostały również Chorwacja i Serbia.
(AC, źródło: Xprimm)